Koni penetrasyon direnci ile standart penetrasyon deneyi sayısı arasındaki geçiş ilişkisinin oturmalar açısından incelenmesi
Examining the correlation between standard penetration test number and cone penetration resistance by using settlement of shallow foundations
  1. Tez No: 270692
  2. Yazar: HANDE GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ALİ UZUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Geoteknik Mühendisliğinde zemini derinlemesine incelemek için laboratuar ve arazi deneyleri yapılmaktadır. Taneli zeminlerden örselenmemiş örnek alma zorluğu, hatta olanaksızlığı nedeniyle, böyle zeminlerde arazi deneylerine gereksinim duyulmaktadır. Başlıca arazi deneyleri; Standart Penetrasyon Deneyi, Koni Penetrasyon Deneyi, Plaka Yükleme Deneyi ve Presiyometre Deneyleridir. Bu deneylerin parametreleri arasında çeşitli bağıntılar bulunmaktadır. Bu çalışmada Standart Penetrasyon Deneyi Sayısı (SPT) ve Koni Penetrasyon Direnci (qc) arasında bulunan qc=400N (Uluslar arası sistemde, SI) Bağıntısı, sığ temel sistemlerinin oturmaları kullanılarak incelenmiştir. Yapılan hesaplamalarda, Standart Penetrasyon Deneyi ile oturma hesaplarında Terzaghi-Peck ve Meyerhof Yöntemlerinin(SPT Grubu), Koni Penetrasyon Deneyi ile oturma hesaplarında Buisman-De Beer ve Schmertmann Yöntemlerinin (CPT Grubu) literatürde gözlenen oturmalarla daha uyumlu olmaları dikkate alınarak, bu yöntemler kullanılmıştır.Bu çalışmada, 1. Kısımda temeller, temellerin sağlaması gereken koşullar, temellerin oturmaları vb. genel bilgiler özetlenmiştir. 2. Kısımda oturma tahmin yöntemleri, arazi deneylerine dayanan yöntemler, tekil ve bir doğrultuda uzanan şerit temel sistemlerinde Terzaghi-Peck, Meyerhof, Buisman-De Beer ve Schmertmann Yöntemleri ile oturmaların hesaplanmasına ait bilgisayar programları geliştirilmiş ve akış mantıkları verilmiştir. 3. Kısımda konuyla ilgili tekil temel ve bir doğrultuda uzanan şerit temel sistemlerinde tipik sayısal örnekler çözülmüş, oturma değerleri tablolar ve şekiller ile gösterilmiştir. 4. Kısımda bulgular irdelenmiş, 5. Kısımda çalışmadan elde edilen sonuçlar açılanmış, 6. Kısımda ileriki çalışmalar için öneriler sunulmuş, 7. Kısımda kaynaklar ve 8. Kısımda çalışmada kullanılan bilgisayar programlarının listeleri verilmiştir.Çözülen örneklerde, tekil temel sisteminde CPT grubu, SPT grubundan daha küçük değerler verdi. Ortalama izafi hata %65'dir. Bir doğrultuda uzanan şerit temel sisteminde CPT grubu SPT grubundan daha büyük sonuçlar verdi. Ortalama izafi hata %53'dür. Böylece qc=400N geçiş ilişkisinin oturmalar açısından düzeltilmesi gerektiği anlaşılır.
Özet (Çeviri)
In Geotechnical Engineering, laboratory and field tests are used in order to investigate soil with depth. In cohesionless soils, it is too difficult or impossible to take undisturbed samples, because of these reasons field tests are needed in this kind of soils. Basic field tests are Standard Penetration Test, Cone Penetration Test, Plate Loading Test and Pressuremeter Test. There are some correlations between parameters of these tests. In this study, qc=400N (International System, SI) correlation between Standard Penetration Test Number (SPT-N) and Cone Penetration Resistance (qc) is examined by using settlement of shallow foundations. In calculations done, it seems in literature that Terzaghi-Peck and Meyerhof Methods (SPT Group) for Standard Penetration Test, Buisman-De Beer and Schmertmann Methods (CPT Group) for Cone Penetration Test are giving more suitable settlement values than other methods.In this study, in 1st part; information about foundations, condition for foundations, settlements of foundations, etc. are given. In 2nd part; estimation methods of settlements, methods based on field tests, the flow logics of computer programs written for calculating of the settlements at spread and one-way strip footing system by using Terzaghi-Peck, Meyerhof, Buisman-De Beer and Schmertmann Methods are given. In 3rd part; typical numerical examples for spread and one-way strip footing system are solved and the results are given with tables and figures. In 4th part; comparison of results, in 5th part; some results of this study are explained, in 6th part; suggestion for future studies are given, in 7th part; references are given and in8th part the listing of computer programs which are used in this study are given.In solved examples, CPT group gives smaller values than SPT group in spread footing system. Average relative error is 65%. In one-way strip footing system CPT group gives greater values than SPT group. Average relative error is 53%. Thus, it is clear that qc=400N (SI) correlation in terms of the settlement must be corrected.