Yaratıcı drama temelli matematik dersinin matematiksel öğrenme ortamları kuramına göre incelenmesi
Examining creative drama based mathematics course with respect to theory of didactical situations in mathematics
- Tez No: 270693
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Eğitim alanında yapılan araştırmaların bir ürünü olarak öğretim yöntemlerinde bir artış gözlenmiştir. Bu yöntemlerden biri de yaratıcı drama temelli öğretim yöntemidir. Bu araştırmanın amacı yaratıcı drama ile yapılan matematik öğretiminin matematiksel öğrenme ortamları kuramına göre incelenerek öğrenme ortamının betimlenmesidir. Bu genel amaç doğrultusunda; yaratıcı dramanın aşamaları ile matematiksel öğrenme ortamları kuramına göre öğrenme ortamının evreleri arasında bir ilişki olup olmadığının ve yaratıcı drama temelli matematik dersinde öğrenci-milieu etkileşiminin nasıl gerçekleştiğinin ve milieu'nün öğrenme ortamında nasıl değişkenlik gösterdiğinin araştırılması çalışmanın alt amaçlarını oluşturmaktadır.Araştırmada ilköğretim 4. sınıf 18 öğrenci ile yaratıcı drama temelli matematik öğretimi yapılmış ve öğrenme ortamında yaşananlar gözlemlenerek öğrenme ortamı tanımlanmaya çalışılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş ve veriler betimsel-yorumsal analizin yapısına uygun olarak analiz edilmiştir.Araştırmanın sonucunda yaratıcı dramanın aşamaları ile matematiksel öğrenme ortamları kuramına göre öğrenme ortamının evreleri arasında birebir örtüşme bulunmasa da genellikle, yaratıcı dramanın hazırlık-ısınma aşamasının matematiksel öğrenme ortamları kuramına göre öğrenme ortamının sorumluluk aktarma evresi ile örtüştüğü, canlandırma aşamasının eylem, dile getirme ve onaylama evreleri ile örtüştüğü, değerlendirme-tartışma aşamasının ise kurumsallaştırma evresi ile örtüştüğü sonucuna varılmıştır. Buna ek olarak; öğrenme ortamında, yaratıcı drama sürecinde kullanılan etkinliklere bağlı olarak milieu'nün değişkenlik gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
An increase in instruction methods is observed; as one of the output in the field of education. One of these methods is instruction methods based on creative drama. The aim of this study is to describe the learning environment by studying mathematical instructive based on creative drama according to the theory of didactical situations in mathematics. With the framework of this principal aim sub-inquiries of the study were determined as; to evaluate whether there are any relations between the stages of creative drama and the steps of mathematical learning environment theory and to investigate how student milieu interaction take place in creative drama-based mathematics course and to what extend milieu vary in learning environment.In the study eighteen 4th graders were instructed with creative drama based mathematics course and the learning environment was observed and tried to be described. The study was conducted with case study method and the data were analyzed with regard to the structure of descriptive-interpretative analysis.As a result of this study, it was concluded that; even though there is not a one-to-one correspondence between the stages of creative drama and the steps of mathematical learning environment theory, generally the preparation-warm up stage of the creative drama matches with the devolution step of the mathematical learning environments theory; animation stage matches with action, formulation, validation steps and evaluation-discussion stages institutionalization step. In addition to this; depending on the activities used in creative drama process, it is concluded that milieu shows variations in learning environment.