Zemin incelemelerinde standart penetrasyon ve koni penetrasyon deneyleri
Standard penetration and cone penetration tests in soil investigations
- Tez No: 332893
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmada, zemin inceleme programlarında sıkça tercih edilen arazi deneylerinden Standart Penetrasyon Deneyi (SPT) ve Koni Penetrasyon Deneyi (CPT) konu alınmıştır. Standart Penetrasyon Deneyi ile elde edilen zemin penetrasyon direnci SPT-N ve Koni Penetrasyon Deneyi ile elde edilen koni uç ve koni sürtünme direnci değerleri ile laboratuvar deneyleri ile elde edilen zeminlerin çeşitli özellikleri arasında geçmişte önerilen ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen SPT, CPT ve laboratuvar deney sonuçları kullanılarak arazide ölçülen SPT-N darbe sayısı, koni uç ve koni sürtünme direnci ile başta drenajsız kayma mukavemeti olmak üzere plastisite indisi, tabii su muhtevası, likidite indisi ve ön konsolidasyon basıncı gibi zeminlerin çeşitli özellikleri arasında ifadeler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis covers Standard Penetration Test (SPT) and Cone Penetration Test (CPT) which are widely used in soil investigation schedules. The proposed relationships between SPT-N blow number, cone penetration test point resistance, sleeve friction values and various properties of soils are researched. Also, by using SPT, CPT and laboratory test results obtained from different part of Turkey, the relationships are analysed between SPT-N blow number, cone penetration test point resistance, sleeve friction values and various soil properties obtained from laboratory tests such as; undrained shear strength, plasticity index, natural water content, liquidity index and preconsolidation pressure. Obtained graphs and suggested relationships are given within the scope of this thesis.