Leptinotarsa decemlineata (Coleoptera, Chrysomelidae)'nın bir mikrosporidium patojeninin karakterizasyonu ve varlığı
Characterization and occurence of a microsporidium pathogen of Leptinotarsa decemlineata (Coleoptera: Chrysomelidae)
  1. Tez No: 270717
  2. Yazar: NEJLA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Patates bitkisi dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de önemli bir besin kaynağıdır. Zengin içeriği, birçok iklim koşuluna gösterdiği uyum ve çok çeşitli kullanım alanı ile en çok tercih edilen tarım ürünlerinden biridir. Bu nedenle ekonomik açıdan da kayda değer bir öneme sahiptir.Patates böceği, Leptinotarsa decemlineata (Coleoptera: Chrysomelidae), en önemli patates zararlılarından biridir. Bu zararlı ile mücadelede çoğunlukla kimyasal ilaçlar kullanılmaktadır. Uygulanan kimyasalların yan etkileri, zararlının kontrolünü gittikçe güçleştirmektedir. Hazırlanan bu çalışmada Leptinotarsa decemlineata'da enfeksiyon yapan bir mikrosporidium patojeninin karakterizasyonu ve varlığı ortaya konmuştur. Trabzon'un dört lokalitesinden (Akçaabat, Pelitli, Yeşiltepe ve Yomra) periyodik olarak toplanan L. decemlineata ergin ve larvaları disekte edilip ışık mikroskobu altında incelenmiştir ve mikrospor enfeksiyonuna rastlanmıştır. Elektron mikroskobu (TEM) çalışmaları sonucunda tespit edilen bu patojenin Nosema cinsine ait, Nosema leptinotarsae Lipa, 1968 (Dissociodihaplophasida: Nosematidae) olduğu belirlenmiştir. Patojenin sporları 4,54 ± 0,5 (n= 4809) µm × 2,46 ± 0,3 (n=4878) µm'dir. N. leptinotarsae enfeksiyonu bağırsakta, malpigi tüplerinde ve hemolenfte gözlenmiştir.Akçaabat'tan toplanan 248 larvanın 4'ünde (% 1,61), 271 erginin 28'inde (% 10,33), Pelitli'den toplanan 238 larvanın 5'inde (% 2,1), 146 erginin 7'sinde (% 4,79), Yeşiltepe'den toplanan 294 larvada hiç bulunmazken, 317 erginin 9'unda (% 2,83), Yomra'dan toplanan 206 larvanın 15'inde (% 7,28), 47 erginin 2'sinde (% 4,25) N. leptinotarsae enfeksiyonu kaydedilmiştir.Arazi çalışmaları sonucunda elde edilen erginler ile gerçekleştirilen mikrospor biyoassay deneyleri sonucunda % 62,8 oranında enfeksiyon tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Potato is an important nutrition source in our country as well as in many countries of the world. It?s one of the most preferred agricultural products because of its rich content, consistence of several climate conditions and various area of usage. Therefore it has also a significant economical importance.Colarodo potato beetle, Leptinotarsae decemlineata (Coleoptera: Chrysomelidae) is one of the serious pests of potato. Chemical pesticides are used for control of this pest. Side-effects of these chemical pesticides complicate control of the beetles increasingly. In this study, characterization and occurrence of a microsporidium pathogen that infects L. decemlineata and its potential usage against Colarado potato beetle as a biological agent is revealed.The adults and larvae of L. decemlineata collected from four different localization of Trabzon (Akçaabat, Pelitli, Yeşiltepe and Yomra) were dissected and observed under light microscope. At the end of the studies a microsporidium infection is determined. As a result of the TEM studies, it is defined that observed pathogen in this study is Nosema leptinotarsae belonging Nosema genus. Spores of this pathogen are measured as 4.54 ± 0.5 (n= 4809) µm in length, 2.46 ± 0.3 (n=4878) µm in width. N. leptinotarsae infection is observed in gut, malpighian tubules and hemolymph of the pest.4 (1.61%) of 248 larvae, 28 (10.33%) of 271 adults from Akçaabat, 5 (2.1%) of 238 larvae and 7 (4,79%) of 146 adults from Pelitli, 9 (2.83%) of 317 adults from Yeşiltepe, 15 (7.28%) of 206 larvae and 2 (4.25%) of 47 adults from Yomra are infected by N. leptinotarsae.According to results of bioassay experiments realized by adults of L.decemlineata obtained from field studies, N.leptinotarsae infection was recorded. The rate of this infection is 62.8%.