Leptinotarsa decemlineata (Say) (Coleoptera:Chrysomelidae)'nın farklı yaşlardaki patates yapraklarını tercihi üzerine araştırmalar
Studies on preferences of different leaf age of potato of Leptinotarsa decemlineata (Say) (Coleoptera:Chrysomelidae)
  1. Tez No: 301884
  2. Yazar: GÜLÇİN PINAR TELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KARSAVURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü'ne ait iklim odasında yürütülen bu çalışmada ana materyalini, Leptinotarsa decemlineata bireylerinin bırakmış olduğu yumurtalardan elde edilen tüm larva dönemleri, ergin erkek, preovipozisyon ve ovipozisyon dönemlerindeki dişi bireyleri ve Marabel çeşidi patates (Solanum tuberosum) bitkisi oluşturmuştur. Araştırma 25±1ºC sıcaklık, %55±5 orantılı nem ve günlük 16 saat aydınlık, 8 saat karanlık koşullarının sahip tutulduğu iklim odasında yapılmıştır. Patates bitkisi ile beslenen L. decemlineata'nın patates yapraklarını tercihinde yaprak yaşının etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, zararlının bitkinin hangi kısmından besin olarak daha fazla yararlandığı ve sonrasında meydana getirilecek zararın hangi yaştaki bitkide daha fazla olacağı ortaya konulmaya çalışılmıştır.L. decemlineata bireylerinin farklı yaşlardaki patates yapraklarını tercihinde zamanın etkisi araştırılmış ve 1. larva dönemindeki bireylerin dışında tüm dönemlerin tercihleri 1. saatten itibaren gerçekleşmiştir, fakat 1. larva dönemindeki bireylerin tercihlerinin 1. saatte gerçekleşmediği, bununla birlikte 4. saatten itibaren gerçekleştiği ortaya konmuştur. Buna göre 1. larva dönemi de dahil olmak üzere, tüm dönemler ele alındığında, bireylerin 4., 8. ve 24. saatlerdeki tercihleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu nedenle 3 farklı saatteki birey sayılarının ortalaması alınarak tercihler belirlenmiştir.Sonuç olarak yapılan değerlendirmelerde, ele alınan biyolojik dönemler arasından 4. larva dönemindeki bireyler hariç, tüm dönemlerin beslenmek için genç yaprağı tercih ettikleri ortaya konmuştur. Ayrıca denemeler, genç yaprak tercihi ve yaşlı yaprak tercihi arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Dördüncü larva dönemindeki bireylerin ise genç ve yaşlı yaprak tercihleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main materials of this study were composed of the individuals of Leptinotarsa decemlineata Say (Coleoptera: Chrysomelidae) all larvae stages; of famales in preoviposition, oviposition stages and adult males and the potato plants of Marabel. The experiments were conducted in climatized room at 25±1ºC, %55±5 relative humidity and 16 h light 8 h dark conditions which are the most suitable conditions. Preferences of different leaf age of potato of L. decemlineata were determined. For this purpose, it has been revealed that the plant of which part were fed by pests as food and which part of the leaf age were more damage by pests.In addition to the effect of time were investigated in preferences of different leaf age. All period?s preferences except first larval instar were performed as from 1st time but first larval instar?s preference was performed 4th time. Accordingly, when all period were approached, preferences of all individual were the same in the 4th, 8th and 24th time as statistically. So the number of individual of averages were calculated for 3 observation time.As a conclusion, in configuration assessment, all stages except fourth larval instar prefered young leaves for the feeding. Furthermore, the studies were demonstrated that there was significant difference as statistically between young and old age preference, but in fourth larval instar?s preference there was no significant statistically difference.