Sulu çözeltilerden Cu(II) ve Pb(II) iyonlarının limon kabuğu ve kömürleşmiş limon kabuğuyla adsorpsiyonu
The adsorption of copper(II) and lead(II) ions from aqueous solutions with lemon peel and carbonized lemon peel
  1. Tez No: 270728
  2. Yazar: HATİCE ŞAHİN ÖZLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİHA ERENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kesikli sistemde, yağı giderilmiş ve kömürleştirilmiş limon kabuklarıyla, ikili metal karışımını içeren sulu çözeltideki Kurşun ve Bakır iyonlarının adsorpsiyonuna sıcaklık, pH, başlangıç adsorbat derişimi, katı/sıvı oranı, karıştırma hızı ve adsorpsiyon sürecinin izoterm ve kinetik modeller ile uyumunun incelendiği bu çalışmada, her iki metal iyonu da Langmuir ve Freundlich izotermlerine uymuştur. Langmuir izotermine göre 6 g/L katı miktarı, 25oC ve 200 rpm için adsorpsiyon kapasiteleri limon kabuğu için Cu+2= 20 mg/g, Pb+2=17.92 mg/g ve kömürleşmiş limon kabuğu için Cu+2= 55.86 mg/g Pb+2=20.92 mg/g bulunmuştur. Değerler sonucunda bakır ve kurşun iyonlarının her iki adsorban tarafından gideriminin uygun ve spontane olduğu görülmektedir. Adsorpsiyon kinetiği açısından inceleme yapılmış ve her iki metal iyonu ve her iki adsorban için, yalancı ikinci mertebeye uyduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The binary adsorption characteristics of Cu(II) and Pb(II) mixtures onto lemon peel (LP) and carbonized lemon peel (CLP) from aqueous solution were investigated with respect to the changes in pH of solution, adsorbent dosage, contact time, stirring speed and temperature of solution. For the adsorption of both metal ions, both the Langmuir isotherm and Freundlich isotherm models are fitted to equilibrium data. Using the Langmuir model equation, adsorption capacity of LP was found to be 20mg/g and 17.92 mg/g for Cu(II) and Pb(II) ions, respectively. Also adsorption capacity of CLP was found to be 55.86 mg/g and 20.92 mg/g for Cu(II) and Pb(II) ions, respectively. These parameters showed that the adsorption of Cu(II) and Pb(II) ions onto (LP) and (CLP) was feasible and spontaneous. Experimental data were also evaluated in terms of kinetic characteristics of adsorption and it was found that adsorption process for both metal ions and for both adsorbent followed well pseudo-second-order kinetics.