TiO2 fotokatalizörünün fotokatalitik aktivitesi üzerine utrases enerjisinin etkisi
The effect of ultrasonic energy on photocatalytic activity of TiO2 photo-catalyst
  1. Tez No: 270729
  2. Yazar: BERRİN SAYGI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada bir fotokatalizör olan TiO2'e belirli zaman aralıklarında ultrases verilerek, ultrases enerjisinin TiO2 fotokatalizörünün fotokatalitik aktivitesine etkisi incelendi. TiO2'e yapılan SEM analizlerinden ultrases enerjisinin TiO2 fotokatalizörünün yüzey alanı arttırdığını ve bunun sonucu olarak TiO2 fotokatalizörünün fotokatalitik aktivitesini yükselttiği tespit edildi. Ayrıca bu ultrases enerjisi verilen TiO2 kullanılarak bir di-azo boyası olan Acid Black 1'in fotokatalitik bozunma kinetiği incelendi. Fotokatalitik bozunma hızının boya konsantrasyonuna bağlı olarak yalancı 1. mertebe kinetiğe uyduğu tespit edildi. Acid Black 1'in bozunma reaksiyonunun enerjisi 32,9 kj/mol olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study we analyzed the photo activity of TiO2, which is a photo- catalyst, by were given ultrasonic energy to TiO2 at specific times. The analysis did with SEM to TiO2 we determined that the ultrasonic energy increases the surface area of TiO2 photo-catalyst, and as a result of this photocatalytic activity of TiO2 improves. Moreover that TiO2, which was given ultrasonic energy, using while analyzed the photocatalytic degradation kinetics of a di-azo dye Acid Black 1. In these studies we found that the photocatalytic degradation rate matched pseudo-first order kinetics with respect to Acid Black 1. The activation energy of reaction 32,9 kJ/mol was determined for Acid Black 1.