Rusya pazar potansiyeli ve fırsatlarının Türkiye açısından değerlendirilmesi
Assessing the capacity and capabilities of the Russian market from the perspective of Turkey
  1. Tez No: 270745
  2. Yazar: REŞAT NAĞDALİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAL ÖNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Küreselleşme süreci, dünyanın her yerinde günlük hayatıdeğiştirmektedir. Ekonomik ve sosyal bakımlardan dışa açılma, bir yandan yenifırsatlar sunarken, öte yandan bu fırsatların getirdiği yeni ticari ilişkilerindüzenlenmesini gerektirmektedir. Uluslar arası ticaret ülkeleri ekonomikbakımdan birbirlerine bağlama özelliği ile küreselleşme tartışmalarının odaknoktasında yer almaktadır ve bu ticaret sayesinde dünyanın farklı kıtalarındaüretilen ürün ve hizmetler, bir başka kıtada kıyasıya rekabet etmektedir.Bu çalışmada modern bir yönetim anlayışı olarak kabul edilen süreçyönetiminin, havacılık lojistiği alanında hizmet veren bir devlet kurumundauygulanması ile ilgili esaslar belirtilmiştir.Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği dağıldıktan sonra burhanlıdönemler geçiren Rusya Federasyonu günümüz itibariyle ister içsel isterdedışsal faktörlerden pazar ihtiyacını tam olarak karşılayamamaktadır. Her nekadar bir sıra sanayi ürünlerinde özellikle enerji sektöründe ihracatçıkonumuna sahip bir ülke olmasına nazaran diğer sektörlerde maalesef bunusöylememiz mümkün değildir, çünkü büyük ölçüde dış pazara bağlı ithalatyaparak pazar ihtiyaçlarını karşılamaktadır.Bu tezin amacı, farklı nedenlerden oluşan Rusya pazarındakiihtiyaçların yani yatırımcılar için fırsatların ve pazar potansiyelinin bilimselvkaynak ışığında incelenerek Türkiye ve Türk yatırımcıları için mevcutdurumun konfeksiyon sektörü çerçevesinde sunularak araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The globalization process is changing everyday life all around the world. The extension,economically or social,on the one hand is presenting new opportunities,while on other hand,the new trade relations that bring these opportunities has to be regulated. İnternational trade has an an characteristic to unite countries to each other economically.Result of all this trade globalization the goods or services producted in other countries have great chances to be realized and be concurable far from nativeland. .After breaking down of United States of Soviet Republics,The Russia Federation had bad time in poloitic and economic spheres.Even today Russia can not satisfy its needs because of internal and external factors.However Russia is Exporter in several edustrial products,especially in energy sector, in other sectors Russia is still depends on internatinal market,and imports most of its needs importing from this international market.The main aim of this thesis is,to analyse various causes of unsatisfying Russian needs,in russian market,especially in textile sector,and research all possible opportunities for Turkish exporters and investors to extense and widen in this sector of Russian market,that perspectivily might give some clues to our investors and exorters who want to have a trade relations with Russia in the future.