Fonksiyon modelleme için bütünleşik tanım yaklaşımı ile kalite maliyet sorunlarının çözümü ve bir uygulama
Solution of quality cost problems by integration definition for function modelling and case study
- Tez No: 270760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AVŞAR KURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İşletmelerin farkedilmediği sürece yüksek maliyetlere neden olan faaliyetleri tanımlayıp, maliyetleri azaltarak rekabet güçlerini geliştirmeleri kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışmada süreçleri klasik teknik ile haritalanmış bir firmanın yeni ürün geliştirme süreci Bütünleşik Tanımlama için Fonkiyon Modelleme (IDEF0) (Integration Definition for Function Modelling) tekniği ile yeniden yapılandırılarak yalınlaştırılmıştır. Süreç içerisinde gizli yüksek maliyetlerin belirlenebilmesi için Önleme Değerlendirme Başarısızlık (PAF) (Prevention ? Appraisal - Failure) modeli kullanılarak kalite maliyet analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan analiz sonucunda IDEF0 tekniği kullanılarak süreçte iyileştirme amaçlı pilot tesis kurulumu gerçekleştirilmiştir. Yeniden yapılandırma modeli sonucunda önleme ve içsel başarısızlık maliyetlerinde iyileştirme sağlanmıştır.Çalışmada kalite, kalite kavramının gelişimi, kalite maliyetleri ve IDEF0 metodu ile ilgili genel bir literatür taraması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is highly critical that firms improve their competition power through decreasing costs, and this can be achieved by defining the activities that cause high costs since they are not realized easily. In this study, the new product development process of a firm, whose processes are mapped with classical technique, was simplified with reconstructing the technique of Integration Definition for Function Modeling (IDEF0). Cost quality analysis was carried out with the help of the `Prevention ? Appraisal ? Failure? (PAF) model in order to identify the hidden high costs within process. At the end of this analysis, a pilot facility was constructed for the purpose of process improvement by using IDEF0 technique. It was concluded that the reconstructed model contributed to improvement in prevention and internal failure costs.In this study, a general literature search was performed regarding quality, quality development concept, quality costs, and IDEF0 method.