Milli savunma sanayiinde yeniden yapılanma ve sosyal politikalara etkisi
Restructuring national defence industry and it?s effects on social policy
- Tez No: 270759
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NAZIM SÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Ülke güvenliğinin sağlanması için mevcut savunma sistem ve teçhizatında ithalat yoluyla sayısal üstünlük sağlamak yerine her türlü imkânı kullanarak, araştırma ve geliştirmeye dayalı savunma sanayinde milli tasarım ve üretim yeteneğinin kazanılması günümüzde daha önemli hale gelmiştir. Diğer ülkelerden izin almadan kullanılabilecek vurucu gücü yüksek, ileri teknolojiye dayalı savunma sistem ve teçhizatına sahip olmak, ülkelerin uzun vadeli ulusal stratejik çıkarlarına askeri, politik ve ekonomik yönden olumlu katkı sağlamaktadır.Milli savunma sanayini tesis etmenin ulusal politika ve stratejilerin uygulanmasındaki etkisi, kritik savunma sistemlerinde dışa bağımlılığın getirdiği tehlikeli riskleri azaltması, caydırıcılığa, teknolojik gelişmeye ve ulusal refaha katkısı savunma sanayisini geliştirmiş ülkeler tarafından çok iyi bilinmektedir. Söz konusu ülkeler incelendiğinde özellikle büyük ölçekli savunma harcamalarını kapsayan tedarik programlarının kendi ülkelerine en çok faydayı sağlayacak alanlarda teknolojik altyapıyı geliştirme, sanayileşme düzeyini yükseltme, iş gücü kalitesini arttırma, temel bilimlerde eğitim-öğretimi, uygulamalı bilimlerde ise araştırma ve geliştirme olanaklarını geliştirmek amacıyla kullanma gayreti içinde oldukları görülmektedir.Bu tez kapsamında savunma sanayisi gelişmiş ülkeler, milli savunma sanayinin genel durumu ile savunma ve sosyal politika harcamaları incelenmiştir. Daha sonra milli savunma sanayinde yeniden yapılanmaya ilişkin Milli Savunma Sanayi Politika ve Stratejisi belirlenmiştir. Son olarak belirlenen strateji kapsamında bir model önerisi ve önerilen modelin sosyal politikaya olumlu etkileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today it is more important to get the ability of national design and manufacture on research and development based defence sector than the quantity of existing defense systems and equipment to ensure national security. To own highly effective strike force and advanced technology based defense systems that can be used without permission of other countries have positive contribution to long-term national strategic interests of the country on military, political and economic aspects.Establishing national defense industry effects to implement national policies and strategies, reduces dependence to other countries on critical defense systems and contributes to technological development and national prosperity is well known by developed countries. These countries try to utulize large-scale defense procurement programs to get the most benefit on developing technological infrastructure, progress industrialization, improve labor quality, increase education and training quality in basic sciences and enhance research and development facility in applied sciences.The thesis draws upon an extensive research study focused on the countries that established a developed defense industry, the state of national defense industry, defense and social policy expenditures at the beginning. Then the national defense industry policy and strategy has been determined for restructuring the national defense industry. Finally under the chosen strategy, proposed a defense industry model and put forward positive effects of the model to social policy.