Dış politika aracı olarak diplomasi ve Kazakistan Cumhuriyeti örneğinde kurumsal diplomasi
Diplomacy as an foreign policy instrument and institutional diplomacy on the case of Kazakhstan
- Tez No: 270761
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANJU TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüz koşulları göz önüne alındığında, uluslar arası toplumun birimleri arasında, devletin dış ilişki organlarının, devletin dış politikasının amaçları ve görevlerinin uluslararası hukuk normlarıyla onaylanan, barışçıl amaçla yürütülen resmi faaliyeti olarak tanımlanabilecek olan diplomasi bu aşamaya gelene kadar birçok dönemden geçmiştir.Uzun dönemler boyunca, değişimler geçirerek gündeme gelen diplomasinin örf ve adetleri bunun yanında bu örf ve adetlerin zamanla hukuki özellik kazanması ve kodlaştırma çalışmalarının sonucunda, 1961 tarihli Viyana Diplomasi İlişkileri Sözleşmesi'nin ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir.Kazakistan Cumhuriyeti'nde diplomatik faaliyetleri gerçekleştiren kurumlar devlet içi (Cumhurbaşkanı, hükümet, dış işleri bakanlığı ve kendi yetkisi sınırında dış ilişkileri yürüten farklı bakanlıklar ve kurumlar) ve devlet dışı organları (diplomatik temsilcilikler: elçilik, diplomatik misyonlar, konsolosluk kurumlar: başkonsolosluk, konsolosluk, yardımcı konsolosluk ve konsolosluk ajandalar, bide Kazakistan Cumhuriyetinin uluslararası örgütlerdeki temsilcilikleri) olarak ikiye ayırabiliriz. Diplomasinin bu organlar aracılığıyla yürütülmesinde gündeme gelen diplomatik ayrıcalık, dokunulmazlık ve bağışıklık başlıkları altında toplanmaktadır.15 yy.da Orta Asya'da kurulan Kazak Hanlığı'yla beraber oluşan Kazak Diplomasisi asırlar boyu kendisini sürekli geliştirerek, günümüzde kendi meyvesini vermektedir. Bağımsızlığının 19. yılını kutlayan genç devlet Kazakistan, uluslararası hukukun bağımsız bir öznesi olarak uluslararası arenada etkin bir diplomasi yürütmektedir. Astana'nın 1 Ocak 2010'dan bu yana Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı dönem başkanlığını başarıyla sürdürmesini Kazak diplomasisinin büyük bir zaferi olarak kabul edebiliriz. Kazakistan, İslam Konferans Örgütü'nün 2011 yılı dönem başkanlığını da alarak Orta Asya'nın diplomasi merkezi olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Taking into consideration the current circumstances, diplomacy which can be defined in international society as official activity of state organs on foreign relations carried out with peaceful purpose and recognized by international lawful norms before reaching this stage has got through many periods.As a result of gradual acquiring a lawful aspect by diplomatic usage and customs as well as the works of codification, these usage and customs on the agenda while experiencing modifications throughout long periods have resulted in the appearance of the Vienna Convention on Diplomatic Relations in 1961.The institutions carrying out the diplomatic activities in the Republic of Kazakhstan can be divided into two groups: intrastate organs (President, government, the Ministry on Foreign Affairs and different ministries engaged in foreign affairs within their authorities) and non-state organs (diplomatic agencies: embassy, diplomatic missions; consulate institutions: consulate-general, consulate, consular agencies as well as representations of Kazakhstan in international organizations).The Kazakh diplomacy which emerged in the fifteenth century when the Kazakh Khanate was founded in Central Asia constantly developing throughout centuries reveals its return nowadays. Kazakhstan as an independent subject of international law on international arena celebrating the 19th anniversary of its independence has been following successful diplomacy. The very fact that Astana since 1 January 2010 has been executing the presidency in the Organization for Security and Cooperation in Europe successfully can be assumed as great success in the Kazakh diplomacy. Kazakhstan by taking the rotating presidency in the Organization of Islamic Conference in 2011 is challenging to be the diplomatic centre in Central Asia.