İlkokul öğretmenlerinin gözlemlerine göre çocukların aileleri tarafından istismarı ve ihmali
  1. Tez No: 27080
  2. Yazar: YASEMİN KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, ilkokullarda görev yapan öğretmenlerin, anaba- balann veya çocuğa bakmakla yükümlü kimselerin hangi davranışlarını çocuk istismarı ve ihmali olarak nitelediklerini, bunlara göre istismar ve ihmalin ne denlerini, istismar ve ihmale konu olan çocuklar için öğretmenlerin neler yap tıklarını ve istismar ve ihmal olayları ile başa çıkmada ne gibi güçlüklerle kar şılaştıklarını belirlemektedir. Araştırmanın bulguları, Ankara îli (Merkez) ilkokul ve ilköğretim okulla rında (1. kademe) görev yapan öğretmenlerin görüşleri ile sınırlıdır. Verileri toplamak amacıyla geliştirilmiş olan anket örnekleme giren 341 ilkokul öğretmenine uygulanmış, anket ile elde edilen veriler alt problemlerin sırasına göre yorumlanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzde kullanılmıştır. öğretmenler fiziksel istismarla ilgili olarak çocukların gelişimini ve eğiti mini engelleyecek biçimde,para kazanması amacıyla çalıştırılmasını ve bir yeri zedelenecek biçimde dövülmesini; duygusal istismarla ilgili olarak anababala- nn ya da çocuğa bakmakla yükümlü kimselerin çocuğu nedenlerine egilmeksi- zin sürekli azarlamalarını ve aşağılamalarını; cinsel istismarla ilgili olarak ço cuğun fuhuşta kullanılmasını ve ırzına geçilmesini; fiziksel ihmalle ilgili olarak çocuğun beslenmesine, sağlığına, eğitimine, temizliğine ve giyimine gereken özenin gösterilmemesini; duygusal ihmalle ilgili olarak çocuğa sevgi ve yakınlı ğın gösterilmemesini, kendisine olan saygısını geliştirecek tepkilerin verilme mesini ve rehberliğin yapılmamasını en olumsuz davranışlar olarak belirtmiş lerdir. iiÖğretmenlere göre anababanın veya çocuğa bakmakla yükümlü kimsele rin uyuşturucu madde ve alkol kullanımı ile eşler arası geçimsizlik istismar ve ihmale neden olan durumların başmda gelmektedir. Çocuk istismarı ve ihmali ile karşılaştıklarında öğretmenler ilk olarak ço cuğun ailesi ile konuştuklarını ve bir uzmandan yardım aldıklarını söylemiş lerdir. Ayrıca çocuk istismarı ve ihmali ile başa çıkmada karşılaştıkları güçlük ler olarak ilk sırada bu alanda çalışan kurumların nicelik ve nitelik olarak yetersizliğini ve bu olaylarla mücadele ederken aileden, yönetimden ve arka daşlarından tepki gördüklerini belirtmişlerdir. ili
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to identify the views of the elementary school teachers about family's child abuse and reglect, its reasons, what they are doing with the children exposed to this problem and what kinds of difficulties they are faced to while struggling with this problem. The findings of this study is limited with the views of elementary school teachers who work in Ankara. The questionaire was developed to be administered to total number of 341 teachers and collected data was explained and evaluated in the order of sub problems. Frequency and percentage were used to analise data. As physical abuse, child labour and severe beating of child; as emotional abuse, scolding and despising of child; as sexual abuse, prostitution and raping of child; as physical neglect, not to give importance to child's nutrition, health, education, cleanliness and clothing; and as emotional neglect, not to show affection and sympathy and not to counsel to child were emphasized as very negative behaviours by the teachers. The most important factors which cause child abuse and neglect are drug addiction, using extreme alcohol of parents and incompatibility of parents. Due to the data of the questionaire, when the teachers face to child abuse and neglect events, first of all, they talk to the child's family about this matter and try to get the help of an expert. Besides, while struggling with this problem, the most important difficulties teachers are exposed to are the inadequancy of institutions which work in that area, reaction of family, friends and school administration. iv