Okulöncesi eğitim kurumlarında uygulanan sanat etkinliklerine ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers opinion on art activities practiced in preschools
- Tez No: 438266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Okulöncesi öğretmenlerinin sanat etkinliklerine ilişkin görüşlerini ve sanat etkinliği uygulamalarını etkileyen etmenleri belirlemeyi amaçlayan bu araştırma, tarama modelinde olup nitel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Eskişehir ili Odunpazarı ve Tepebaşı ilçelerinde 2014-2015 eğitim öğretim yılında İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı ilkokul ve ortaokul bünyesindeki anasınıfları ve bağımsız anaokullarında görev yapmakta olan amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen 12 okulöncesi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen açık uçlu sorulardan oluşan görüşme formu, görüşme formundaki soruların sırasından ve içeriğinden yola çıkılarak hazırlanmış yapılandırılmış gözlem formu kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde araştırmaya katılan öğretmenlerle görüşme yapılmış ve her öğretmenin sanat etkinliği uygulamalarında iki kere gözlem yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre araştırmaya katılan öğretmenlerin çoğunun sanat etkinliklerini motor gelişime yönelik etkinlikler olarak gördüğü, uygulamalarında da motor becerileri geliştirmeye yönelik sanat etkinliklerine ağırlık verdikleri belirlenmiştir. Aileler, meslektaşlar gibi çevresel etmenlerin olumsuz eleştirilerinden kaygılandıkları için sanat etkinliklerinde ürünlerin görsel yönden iyi görünmesini tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Kesme yapıştırma tekniğinin kullanıldığı çalışmalara çoğunlukla yer verdikleri belirlenmiştir. Yapılan görüşme ve gözlemlerde öğretmenlerin sanat etkinliklerini planlama, uygulama, değerlendirme sürecine yönelik görüşleri ile bu süreçlere yönelik yaptıkları uygulamalarında farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin sanat etkinliklerini planlama, uygulama, değerlendirme süreçlerini nitelikli yönden geliştirmedikleri görülmüştür. Sınıf içinde yapılan sanat etkinliklerinde sergi kaygısı ile çocukların yaratıcılıklarını destekleyecek unsurları göz önünde bulundurmadıkları bulunmuştur. Öğretmenlerin lisans eğitiminde aldıkları sanat eğitimi ya da kişisel sanat ilgilerinin sanat etkinliği uygulamalarına yansıdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the factors that affect the teachers' opinion related to art activities and their art activity practices. For this research, qualitative methods are used and the research is on screening model. Study group of the research includes 12 preschool teachers chosen with purposeful sampling method working in preschool classes in elementary and secondary schools connected to district directorate of education and independent preschools in Odunpazari and Tepebasi districts in Eskisehir on 2014-2015 academic year. Data collection sources on the research are the interview forms including open-ended questions developed by the researcher and the structured observation form developed from the content and order of the questions on interview forms. In the data collection process, preschool teachers participating in the research are interviewed and observed two times on their art activity practices. On the analysis of collected data, descriptive analysis method is used. Depending on the findings as the result of the research, it is identified that the teachers participated in the research are considering the art activities as motor development activities and practicing art activities that are focused on motor development. Findings came to conclusion of teachers being afraid of environmental factors such as receiving negative criticism from parents or colleagues and because of that focusing on art activities where all products are looking good in terms of visual arts.It has been noticed that cut and paste technique is frequently used. On the interviews and observations, differences are detected between their opinions about planning, practicing and evaluating processes of the art activities and their practices in real regarding those processes. It has been seen that the teachers are not developing processes of planning, practicing and evaluating art activities from a qualitative point of view. Because of the concern of presentation in art activities in class, it has been found that the teachers are not considering aspects of art that develop children's creativity. It is identified that the art education, teachers get on their undergraduate education and their personal interest in art, reflects on their practices on art activities.