Farklı yaştaki çocukların oluşturduğu ilkokul 1. sınıflara ilişkin öğretmen değerlendirmesi
Teachers' evaluations of 1st grade elementary school classrooms consisting of children from different ages
  1. Tez No: 370323
  2. Yazar: FUNDA KERİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DİLEK GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET FARKLI YAŞTAKİ ÇOCUKLARIN OLUŞTURDUĞU İLKOKUL 1. SINIFLARA İLİŞKİN ÖĞRETMEN DEĞERLENDİRMESİ KERİMOĞLU, Funda Yüksek Lisans, Eğitim Programları Ana Bilim Dalı Program Geliştirme Bilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. F. Dilek Gözütok Mayıs 2014, xi+151 sayfa Türkiye'de 2012-2013 öğretim yılından itibaren zorunlu eğitim kapsamında yapılan değişiklikler sonucunda İlkokula başlama yaşının 5 yaşa (60 ay) kadar düşürülmesi kamuoyunda kaygı oluşturmuş ve pek çok tartışmayı beraberinde getirmiştir. Yapılan bu araştırmada yeni düzenleme ile aynı sınıf ortamında bulunan 60-72 ay aralığındaki öğrencilerin öğretim yılı boyunca yaşadıkları sorunlar belirlenerek bu sorunların en aza indirilebilmesi için öneriler ortaya koyabilmek amaçlanmıştır. Belirlenen bu amaç doğrultusunda farklı yaş grubundaki öğrencileri süreç boyunca gözlemleme olanağına sahip olan ilkokul 1. sınıf öğretmenleri ile görüşme yapılarak yaşanan sorunlar belirlenmeye çalışılmıştır. Öğretmenlerle yapılacak görüşmeyi yönlendirebilmek ve yaşanan sorunları belirli başlıklar altında toplayabilmek için önceden yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış ve bu form doğrultusunda öğretmenlerden gözlemlerine ilişkin bilgiler alınmıştır. Araştırma verilerini toplamak için Ankara İlinde farklı ilçelerde görev yapan 50 sınıf öğretmenine ulaşılmış ve öğretmenlerden alınan cevaplar sıklıkla gelen ortak temalar altında verilmiş ve tartışılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; 5 yaşındaki çocukların belirli kuralları, sorumlulukları ve yaptırımları olan ilkokul eğitimine başlamak için gelişim düzeyi açısından hazır olmadıkları gibi; a) sınıf öğretmenlerinin, okulların, öğretim programlarının da 5 yaşındaki çocuklara uygun olmadığı, b) 5 yaşındaki çocukları ilkokula hazırlamak için uygulanan“Uyum Süreci”etkinliklerinin 6 yaşındaki çocuklar için vakit kaybı olduğu ve bu süreçte iv yapılan etkinliklerin farklı yaş grupları arasında kaynaşma sağlayamadığı, c) Gelişim özellikleri birbirinden farklı olan 60-72 ay aralığındaki çocukların, öğretim yılı boyunca bu farklılıklara bağlı sorunlar yaşadığı, bu sorunların da sınıf içi etkinliklerini olumsuz etkilediği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TEACHERS' EVALUATIONS OF 1st GRADE ELEMENTARY SCHOOL CLASSROOMS CONSISTING OF CHILDREN FROM DIFFERENT AGES KERIMOGLU, Funda Master Thesis, Educational Programmes Department of Curriculum Development Thesis Advisor: Prof. Dr. F. Dilek Gozutok May 2014, xi+151 Pages As a result of changes in compulsory education in the Republic of Turkey for the 2012-2013 academic year, in particular, the reduction of the starting age to five years old (60 months) for primary school students, the public has had several concerns and discussions. The purpose of this study was to determine what problems may exist for five and six year old students who are in the same classroom environment during an academic year, and to attempt to reduce these problems by providing suggestions. In order to do so, conversations took place with the 1st grade primary school teachers who observed these students, in an attempt to better determine what problems existed. A semi-structured questionnaire form was prepared to guide the conversations with teachers. Also, the stated problems were arranged under specific titles and as a result information was collected regarding teachers' opinions and observations. In order to collect sufficient research data, a total of 50 teachers working in different provinces of Ankara, were interviewed. Their answers and comments were classified and presented according to certain themes and response frequency. With the conclusion of this study it was determined that the five year old students were not entirely ready for the specific rules, responsibilities and consequences of primary school. Additionally, a) teachers, schools and vi education programs were not ready for these children; b)“The Process of Adaptation”activities preparing five year old children for primary school was a waste of time for the six year old students and these activities did not have the potential and/or effect of uniting students of different ages; and c) children with different developmental characteristics from the ages of 60 to 72 months experienced issues related to these differences and their in-class activities were negatively affected.