The right to trial within a reasonable time by an independent and impartial tribunal in the light of the European Court of Human Rights Judgments and Turkish Law
Türk Hukuku ve İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi kararları ışığında bağımsız ve tarafsız mahkeme tarafından makul sürede yargılanma hakkı
- Tez No: 270855
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi madde 6/1'de yer alan tarafsız ve bağımsız mahkeme tarafından, makul sürede yargılanma hakkı, İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi (IHAM) kararları ışığında ve Türk hukuku mukayeseli olarak incelenecektir. Tez, konuya göre üç ana bölüm altında işlenecektir: I-Bağımsız Mahkeme; II-Tarafsız Mahkeme; III- Makul Sürede Yargılanma Hakkı.Tezimizde asıl hareket noktamız İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi kararları olacaktır. İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi madde 6/1; ?????..herkes yasayla kurulmuş tarafsız ve bağımsız mahkeme önünde ve makul sürede yargılanma hakkına sahiptir.? demektedir.Sözleşmenin yorumlanması, uygulanması, iç hukuktaki yeri ve etkisi ile iç hukukumuz karşısındaki konumu ele alınarak değerlendirilecektir. Bu işlem yapılırken İnsan Hakları Avrupa Mahkemesinin kararlarına sık sık atıf yapılacak ve adı geçen mahkemenin kararları rehber alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The right to trial within a reasonable time by an impartial and independent tribunal, which takes place in the first sentence Article 6/1 of the European Convention on Human Rights (ECHR), will be examined comparatively for both judgments of ECtHR and Turkish law. Matter will be investigated under three main titles: I- Independent Court; II- Impartial Court; and III- the Right to Trial within a Reasonable Time.Main starting point will be the judgments of the European Court of Human Rights in our thesis. Article 6/1 of the Convention says: ?...everyone is entitled to a fair and public hearing within a reasonable time by an independent and impartial tribunal established by law?.It will be handled and considered that how the Convention is interpreted and implemented and its place, effects in, and position across to domestic law. While doing this will be referred to judgments of the European Court of Human Rights and they will be taken as a guide.