Ceza muhakemesinde makul sürede yargılanma hakkı
The right to trial within a reasonable time in criminal procedure law
  1. Tez No: 512906
  2. Yazar: EZGİ ÇIRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Ceza muhakemesinde makul sürede yargılanma hakkı incelendiğinde bu hakkın sadece muhakeme hukukuna özgü bir kavram olmadığı ve fakat hem şüpheli/sanık hem de mağdurların hayatını etkileyen bir insan hakkı olduğu görülmektedir. Bu nedenle uluslararası metinlerde ve Türk Hukuku'nda makul sürede yargılanma hakkına ilişkin düzenlemeler yer almaktadır. Makul sürenin belirlenmesi ve değerlendirme ölçütleri uluslararası yargı makamları tarafından oluşturulan içtihatlarla belirlenmiş ve Anayasa Mahkemesi de bu içtihatlara paralel bir içtihat oluşturmuştur. Bu çalışmamızda öncelikle makul sürede yargılanma hakkının insan haklarıyla bağlantısı incelenmiştir. Daha sonra hem uluslararası hukukta hem de Türk Hukukunda makul sürenin belirlenmesi ve değerlendirme ölçütleri ayrı ayrı incelenmiştir. Bu inceleme esnasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin belirlediği ölçütlerden yararlanılmış ve fakat yargılamayı uzatan sebeplerin Türk Hukuku'ndaki yansımalarına ağırlık verilmiştir. Çalışmamızın son bölümü yargılamanın hızlandırılması ve iş yükünün azaltılmasına ilişkin düzenlemeler ve hak ihlallerine karşı başvuru yollarına ayrılmıştır. Bu bağlamda Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu ve diğer kanunlarda yargılamanın hızlandırılmasına yönelik olan düzenlemeler, Soruşturma, Kovuşturma Veya Yargılama Hedef Sürelerinin Belirlenmesi Ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik, Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Tazminat Komisyonu ve suç olmaktan çıkarma hareketleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Concerning the right to trial within a reasonable time in criminal procedure law it has been seen that the concept is not only an inherent feature of the law on criminal procedure, but is also a human right affecting the lives of both the suspect / accused and the victims. Hence, legal regulation concerning the right to trial within a reasonable time is found in international regulations and Turkish Law. The determination of a reasonable period of time and criteria specifying this is established by international judicial bodies' jurisprudence and Constitutional Court's In this study first, there is an examination of the relationship between the right to trial within a reasonable time and human rights. Then, here is a separate consideration of the determination of reasonable time and the assessment criteria, in both international regulations and Turkish Law. In the course of the examination, rather than the assessment criteria determined by European Court of Human Rights, this study focuses on reasons for extending that extend proceedings under Turkish Law. In the final part of the study, , there is a consideration of accelerating criminal proceeding, remedies against to violation of the right to trial within a reasonable time and regulations concerning with reducing the workload of the courts. In these contexts, it is aimed to clarify the regulations regarding right to trial within a reasonable time which appear in the Turkish Criminal Code, Turkish Criminal Procedure Code and other codes, Bylaw of Determination and Implementation of Target Period At Investigation, Prosecution or Trial, Ministry of Justice Human Rights Compensation Commission and decriminalization movements.