Bilateral problems in Turkish-Greek relations and their effects on the relations between Turkey and European Union
Türk-Yunan ilişkilerindeki ikili sorunlar ve bunların Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri üzerindeki etkileri
- Tez No: 270858
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YONCA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, Türk-Yunan ilişkilerindeki ikili sorunları ve bunların Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecindeki etkilerini araştırmaktadır. Bu çerçevede Avrupalılaşma kavramı, Türk-Yunan ilişkilerinin, Türkiye-AB ilişkilerine dönüşümünü açıklamak için analitik bir araç olarak kullanılmaktadır. Kısaca ulusal ve AB düzeyindeki dış politika ile ilgilenen bu çalışma, bir AB üye ülkesi olan Yunanistan'ın Türkiye'nin adaylık statüsüne etkisini, özellikle Yunan dış politikasının kendi çıkarları ve önceliklerini AB düzeyine `upload' etme becerisine atıfta bulunarak incelemektedir. Bu nedenle, genel olarak siyasi ve hukuki çerçevelerden kaynaklanan ihtilaflı konular, çatışmalar ve krizlerle tasvir edilen Türk-Yunan ilişkileri, bu tezin konusu olan AB üye ülkelerinden birinin bir aday ülkenin katılım sürecini nasıl etkilediğine iyi bir örnek sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the bilateral problems in Greek-Turkish relations and their effects on Turkey?s membership process to the European Union (EU). Within this framework, the concept of Europeanization is used as an analytical tool to explain the transformation of Greek-Turkish relations into Turkey-EU relations. Briefly being interested in foreign policy at national and EU-level, this study analyzes the impact of Greece, as a EU member country, on Turkey?s candidacy status with particularly reference to the Greek foreign policy?s ability to `upload? its national interests and preferences to the EU-level. Accordingly, the Greek-Turkish relations, depicted by the disputed issues, conflicts and crises which are rooted in political and legal framework, have provided a good example in the argument of this thesis how one of EU member countries influences the accession process of a candidate country.