Turkish-Greek relations in the post-cold war era: The role of the United States
Soğuk savaş sonrası dönemde Türk-Yunan ilişkilerine Amerika'nın etkisi
  1. Tez No: 438287
  2. Yazar: SEVCAN KURNAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GİZEM ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı, Soğuk Savaş sonrası dönemde Amerika'nın Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde hem yumuşama hem de ilişkilerin bozulma dönemlerindeki etkisini incelemektedir. Çalışmanın odağında özellikle Ege Denizi'nde karşılıklı kıyıları paylaşan Yunanistan ile Türkiye'nin bugüne kadar olan sorunları üzerinde durulmuştur. İki ülke arasındaki gerginlik noktalarına bakıldığı zaman, Kıbrıs, Ege Denizi'ndeki adalar, azınlıklara karşı her iki ülkenin uyguladığı politikalardan bahsedilebilir. Özellikle, Kıbrıs sorununda Yunanistan'ın Enosis'i gerçekleştirme çabalarının yanı sıra her iki ülkenin NATO'ya giriş süreçlerinde ABD'nin ikili ilişkilere önemli bir etkisi olduğundan da bahsedilmiştir. 1990'lı yılların başında SSCB'nin dağılması ve Doğu blokunun çöküşü yeni bir uluslararası ortamın doğmasına neden olurken, bu ortamın getirdiği yeni koşullar her ülke gibi Türkiye ve Yunanistan'ın da ulusal çıkar tanımlarını ve dış politikalarını yeniden gözden geçirmelerine neden olmuştur. Her iki ülke de 1990'ların ilk yarısında yeni düzene uyum zorlukları yaşamış, ancak 90'ların ikinci yarısında karşılıklı politikalarını değiştirme kararı alarak bir yakınlaşma dönemine girmişlerdir. Bu yakınlaşma 1997 yılından sonra siyasi olarak başlatılmış olmasına karşın iki ülke halkının da bu yakınlaşmaya olumlu bakması ve diyaloğun tam olarak gerçekleşmesi ancak 1999 yılı sonlarına doğru olmuştur. Soğuk Savaş Dönemi'nin sona ermesiyle süper güç olan ABD'nin Türk-Yunan ilişkilerindeki yumuşama dönemine etkisi iki açıdan önem arz etmiştir. ABD, sürtüşmenin devam etmesi ve şiddetlenmesi halinde batıya yayılabileceği yönünde kaygı duymuştur. İkinci olarak, Soğuk Savaş sonrasında etkin olan esnek ilişkiler zemininde gerek Atina'nın gerekse Ankara'nın, ABD'nin stratejik çıkarlarıyla, çelişebilecek dış politika davranışlarına girme ihtimalidir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to analyze the American influence on Turkish-Greek bilateral relations in periods of moderation as well as deterioration in the after-math of the Cold War. The focus of the study consists of problems that have arisen between Greece and Turkey, two countries that hold coasts on either side of the Aegean Sea. The tension points between these countries revolve around the issue of Cyprus, islands on the Aegean and the minority policies. In regards to the issue of Cyprus, Greece's efforts to realize Enosis are presented in addition to American influence on bilateral relations between these countries during their accession period to the NATO. With the collapse of the Eastern Bloc and the resolution of USSR in the beginning of 1990s, a new international order was being formed under new conditions, which redefined national interests and foreign policy directions of most countries including Turkey and Greece. Both Turkey and Greece struggled to adapt to the new international order in the first of half of 1990s; however, both countries successfully changed the policies they established towards each other and entered a period of moderation. Even though the period of moderation officially started in 1997, it did not come into full effect in 1999, until both Turkish and Greek people embraced a positive perspective and were willing to further the dialog. In the period after the Cold War, United States of America became the world's superpower and its influence on Turkish-Greek relations is important for two important reasons. First is that U.S.A. was very much concerned with the threat of a conflict between Turkey and Greece growing and spreading across the Western world. Secondly, U.S.A. wanted to preemptively eliminate the possibility of either Athens or Ankara to diverge from the foreign policy path that accords with American strategic interests in the region.