Yunanistan'ın Türkiye ve Balkanlar üzerindeki stratejik hedefleri
  1. Tez No: 190610
  2. Yazar: ERTAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Tarih, Defense and Defense Technologies, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
Yunanistan tarihi boyunca batılı güçlerin bir piyonu olarak kullanılmıştır.Doğu Sorunu'nun çözümü kapsamında, başlangıç safhasında Rusya, dahasonraları ise batılı devletler tarafından kullanılan rumlar, Osmanlıimparatorluğu bünyesinde çıkarılan isyan ile bağımsızlığını kazanmış birtopluluktur.Türk düşmanlığı bu topluluğu bütünleştirici bir etki yapmış ve milletoluşumunda ciddi bir etken olmuştur. Yunanistan bağımsızlığını Türklerdenkazanmış; yeni kurulan genç Türkiye Cumhuriyeti de İstiklal Savaşı'nıYunanistan'a karşı vermiş olduğu mücadele sonucu kazanmıştır.Yunanistan kurulduğu tarihten itibaren -batının desteğiyle- hiç çaba sarfetmeden Türk topraklarını bünyesine katarak sürekli olarak büyümüştür. Bugenişlemenin altında yatan temel faktör olarak karşımıza ? Megali İdea ?çıkmaktadır. Megali İdea, Türkiye'nin bütünlüğünü tehdit eden hedefleribünyesinde barındırdığı için sonuçları itibarı ile ülkemiz için hayati önemihaizdir.Özellikle SSCB'nin çöküşünden sonra aktif bir dış politika izleyen vebölgesinde etkin bir güç olarak ortaya çıkan Türkiye'yi sınırlama arayışlarınagiren Yunanistan, ilk aşamada Avrupa Birliği üyeliğinin kendisine sağladığıkatkıları kullanarak Balkanlar'da bir etki alanı oluşturmak, bir sonrakiaşamada ise kendisine düşman olarak kabul ettiği Türkiye'nin çevresinde yeralan ülkeler ile ikili ilişkilerini geliştirerek Türkiye'yi kuşatmak ve sonuç olarakbölgesel bir güç olmak çabası içerisine girmiş bulunmaktadır.Bu durum Yunanistan'ın Beyaz Kitabında şu şekilde belirtilmiştir:1 Yunanistan Savunma Bakanlığı WEB Sitesi.• Ülkenin, aşamalı bir şekilde Avrupa Birliği'nin Balkanlar kapısı olarakşekillenebilmesi için Balkanlar'daki konumunun güçlendirilmesi,• Doğu Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde Yunanistan'ın aktif birbiçimde var olması ,• Doğu Akdeniz, Karadeniz ve Balkanlar bölgelerinde işbirliği, barış,siyasi güvenlik hedefleri istikametinde dinamik bir askeri diplomasiningeliştirilmesi,• Yunanistan'ın, bulunduğumuz dönem içerisinde uluslararası siyasikonjonktürün yeni verilerine uyum gösteren tüm uluslararasıorganizasyonlara aktif bir şekilde iştirak etmesi,• Yurt dışında yaşayan Yunanlıların hareketlerinin sağladığı gerekligirişimlerle Helenizmin merkezi metropolü olarak ülkenin etkili birbiçimde faaliyet göstermesi,?• Jeopolitik ilgi sahasına giren Avrupa, Adriyatik, Balkanlar, Karadeniz,Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da işbirliği, iyi komşuluk vedostluk ilişkilerinin geliştirilmesi, gerekmektedir. 2Bu çalışmada, öncelikle Yunanistan'a ilişkin genel bilgilere yer verilmiş,Yunanistan'ı ortaya çıkaran unsurlar üzerinde durulmuş, Megali İdea'nınortaya çıkışı, Türkiye ve Balkanlar üzerindeki stratejik hedefleri bu kapsamdaBalkan ülkeleri ile ilişkileri ve bölgeye müdahil dış güçlerin politikaları her biriayrı ayrı bir durum olarak detaylı bir şekilde ele alınmış, ayrıca Türkiyetarafından geliştirilmesi gereken stratejiler belirlenmeye çalışılmıştır.2 Yunanistan Beyaz Kitap 2000. Bölüm 1
Özet (Çeviri)
During the history, Greece has been used as a pawn by Russia andwestern powers. At the beginning Greeks were revolutionized by Russia andthen western states for the solution of the ?East Problem?. The Grek statewas born of a revolt against Ottoman rule and for much of the next 80 years itexpanded by lopping of parts of Ottoman territory without any efforts but withthe help of western powers.Malignity of Turks and Megali Idea -the desire to unite Greeks in acommon Grek state- are driving forces behind Greek policy up until the early21th century. These two factors have unity of sentiment effect on process ofnation-building or state-building of Greece and then transformed Greekcommunity into a Greek nation. Megali Idea may have had vitally importantconsequences for Turkey because of accommodating the threats verydangerous to Turkey?s unity and future as seen in history .3Ironically, Greece have gained their sovereignty from Turks, andsimilarly the birth of the modern Turkey was closely associated with thecampaign against Greece.Especially after the collapse of SSCB, Greece has begun to seek waysof taking measures to restrain Turkey for her being active on foreign policyand emerging as an regional actor. At first, with the advantages of themembership of the European Union, Greece have begun to organize aninterest area in Balkans, then have planned to build up bilateral relations withthe countries around Turkey to surround her historical enemy Turkey, at lastto have been a regional power instead of Turkey.The situation stated above is classified in Greece?s White Book as4 seen below :3 LESSER, Ian,O, LARRABEE, F. Stephen, Turkish Foreign Policy in an Age of Uncertainty,RAND,s.72, 20034 Yunanistan Savunma Bakanlığı WEB Sitesi.• Greece have to consolidate and deepen his position in the Balkans,gradually to be a Balkan?s door of the EU• Greece have to fashion a more active role in the EasternMediterranean and Black sea• Developing a dynamic military diplomacy for cooperation, peace, andpolitical security aims in Eastern Mediterranean, Black sea andBalkans regions,• In the recent days, to ensure Greece?s integrations actively into the allkey western institutions which were adapted to new datas ofinternational policy conjuncture,• With outcome of the activities of the The Greeks living abroad, Greecehave to play efficient role as a Helenism center ,• Greece have to be in vicinity, good fellowship and cooperation withEuropean, Adriatic, Balkans, Black Sea, East Mediterranean, MiddleEast and Northern African countries and develop bilateral relationshipwith those countries. 5In this study, first of all, the main factors of emergence of Greece, theemergence of Megali İdea, the Megali İdea?s main strategic goals relatedTurkey, Greece?s strategic goals about Balkans, in this scope, Greece?srelations with Balkans countries and the foreign powers having interests inBalkans have been examined seperately and detailled and necessarystrategies that have to be developed by Turkey are indicated as aconclusion.5 Yunanistan Beyaz Kitap 2000. Bölüm 1