Türkiye'deki bağımsız idari otoriteler ve uygulaması
Independent regulatory commissions in Turkey and their application
- Tez No: 270868
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA CİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bağımsız İdari Otoriteler genel olarak, özerk kurul, üst kurul, düzenleyici kurul, regülasyon kurumları olarak bilinir ve ülkemizde 1980'den sonra ekonomide yeniden yapılanma sürecinde ortaya çıkmıştır. Bağımsız İdari Otoriteler, toplumsal yaşam için özel bir önem ve duyarlılık taşıyan, temel hak ve özgürlükler ile ekonomik ve sosyal sektörlerde veya alanlarda düzenleme, denetim ve yönlendirme faaliyetinde bulunan, aldığı kararlar üzerinde hiçbir makam ve merciin etkisinin olmadığı idari ve mali özerkliğe sahip, özerk kamu tüzel kişilikleridir.Çalışmada, Bağımsız İdari Otoritelerin özellikleri, görevleri, ortaya çıkış sebepleri, tarihsel gelişimi, dünya'daki örnekleri ve bu kurumların ülkemizdeki örnekleri incelenmiştir. Bağımsız idari otoritelerinin özerkliği ve işleyişindeki olumlu ve olumsuz yönleri çalışmada irdelenmiştir.Bağımsız İdari Otoriteler, özellikle ekonomik alanlarda ortaya çıkan sorunların çözülmesine olumlu katkı sağlamaktadır. Bağımsız idari otoritelerinin serbest piyasa ekonomisini düzenleme ve denetleme özelliğine sahip olması ekonominin olumlu yönde gelişmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Independent regulatory commissions are known as self-regulating organizations, supreme boards, and regulatory authorities in general and they appeared after year 1980 for reorganizating the economy. Independent regulatory commissions are the self-governing public entities that have special importance and sensibility for communal living; regulates audits and leads on fundamental rights and liberties, economic and social sectors; have administrative and financial autonomy.In this report; the characteristics of independent regulatory commissions, the causes of emergence of these commissions, samples of them on the world and in our country are observed. Favorable and unfavorable sides of operations of independent regulatory commissions and their self-governance are studied.Independent regulatory commissions have had positive effect especially on solving the problems of economy. Their having authority on regulating and auditing the free market economy enable the economy developing in a good manner.