Avrupa Birliği ve Türk Hukukunda çalışma yaşamında kadın erkek eşitliği
The gender equality in working life in European Union law and Turkish Law
- Tez No: 270871
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AKSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Avrupa Birliği Hukukunun en önemli amaçlarından bir tanesi kadın ve erkeklere eşit fırsatlar sunmak ve kadın-erkek eşitliğini sağlamaktır. Avrupa Birliği, 1970'li yıllardan itibaren çıkardığı çalışma yaşamında kadının korunmasına ve kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasına ilişkin yönergelerle üye ülke mevzuatlarını yönlendirmektedir. Lizbon Stratejisi kadın hakları açısından önemli bir role sahiptir ve çalışma yaşamında cinsiyet eşitliğini sağlamayı hedeflemektedir. AB, 2006 yılında 2006-2010 tarihleri arasında kalan süreçte kadın-erkek eşitliğini sağlamak amacıyla bir yol haritası benimsemiştir.Avrupa Birliğine aday ülke statüsündeki Türkiye de çalışma yaşamında kadın-erkek eşitliğini gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Türkiye, AB'ye uyum süreci içinde, cinsiyet eşitliğini sağlamak için yasalarını değiştirmekte ya da yeni yasaları kabul etmektedir.Çalışmanın amacı, Avrupa Birliği ve Türk Hukukunda çalışma yaşamında kadın erkek eşitliğine ilişkin düzenlemelerin değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
One of the main purposes of European Union Law is to provide equal opportunities for men and women and to ensure equality between men and women in the working life. The EU and its legal system through its legislation relating to the protection of women in working life and to the implementation of equality between men and women have affected on member States? legislation since 1970?s. The Lisbon Strategy aiming the implementation of gender equality in working life has a significant role as far as the concept of women?s rights is taken into account. In 2006, the EU adopted the road map in ensuring equality between men and women for the period from 2006 to 2010.As a candidate State to the EU membership, Turkey has been working on the implementation of equality between men and women in working life, too. To do so, Turkey has been either introducing new law or modifying its legal rules on gender equality.The aim of this study is to examine the EU Law and Turkish Law relating to the gender equality in the working life.