Türk İş Hukukunda işverenin eşit davranma borcu
The employer liability in Turkish Law equal behavior
  1. Tez No: 294661
  2. Yazar: EBRU ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N. BİNNUR TULUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Hukukun genel geçerli bir kavramı olan eşitlik ilkesi, özünde bütün insanların eşit yaratılış, birbirine benzeyen, birbirini andıran ve birbiriyle aynı hakları olan, özdeşliğe dayanan bir durumu ifade eder. Eşitlik, insan haysiyet ve onuruna yaraşır bir yaşamın özünü oluştururken, aynı zamanda benzer durumda olanlar arasında haklı ve objektif bir neden olmadıkça herhangi bir ayrımcı muamele yapmamayı öngörmektedir.İş Hukukunda eşitlik ilkesin yeri ve uygulaması ise, eşit haklara sahip olma veya eşit muamele görme şeklinde ifade edilen, benzerler arasında bir eşitliği ortaya koyan adalet arayışıdır. Daha somut bir ifadeyle iş ilişkisinde, işverenin benzer durumda olan çalışanlarına ?haklı ve makul? bir neden olmadıkça eşit davranma veya eşit işlem yapma yükümlülüğünü ifade eder.İş Hukukunda eşitlik ilkesi, başta Anayasa'nın 10. maddesi olmak üzere hakkaniyet ölçüsü temelinde yer almıştır. Özellikle 4857 sayılı İş Kanunu ile bir taraftan işverenin eşit davranma yükümlülüğü kökleştirilirken diğer taraftan Avrupa Birliği İş Hukuku'nda olduğu işverenin başvurabileceği ayrımcılık halleri özel olarak düzenlenmiştir. İspat yükünün yer değiştirebilmesi, ayrımcılık tazminatının iş güvencesi tazminatından bağımsız istenebilmesi ve en önemlisi de eşit davranma yükümlülüğünün yaptırıma bağlanarak Türk İş Hukuku'nda yer alması önemli bir düzenlemedir.Eşit davranama borcu birçok uluslararası belgenin konusunu oluşturmuştur. Bunların başında kadın- erkek eşitliği ile ilgili olan ILO sözleşmeleri gelmektedir. Ayrıca Avrupa Birliği Hukuku da ayrımcılıklara, özellikle cinsiyet ayrımcılığına karşı hazırlanmış belgeler açısından zengindir. Bahsi geçen uluslararası belgelerdeki düzenlemeler önemli ölçüde iş hukukumuza aktarılmış bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a general and valid concept of law, the Principle of Equivalence refers to a situation that all people have the same rights and resemble each other in a perspective of essence of creation and identity. Equivalence forms the essence of a human life with dignity and honor, as it also provides a barrier to any discriminatory treatment among those who are similar, unless there is a legitimate and objective reason.The sense and implementation of the Principle of Equivalence in Commercial Law can be expressed as the request for justice that is to be settled out among those who are similar and having equal rights or equal treatment at similar cases. Briefly, at business relationships, it dictates an obligation to an employer to treat and conduct equally to his employers who are working under similar circumstances, unless there is a ?legitimate and reasonable" excuse.The Principle of Equivalence in Commercial Law, particularly stated in article 10 of the Constitution, has found a place at the basis of measure of equity. Especially with the Labour Law No. 4857, on one hand, the equal treatment has been established as an obligation of an employer; on the other hand, similar to European Union Business Law, the applicable circumstances of discrimination for the employer have been reserved.Change in the burden of proof, pay discrimination job security regardless of compensation and most importantly, binding obligation of equal treatment of Turkish Commercial Law enforcement is an important arrangement to take place.Equivalence pretend debt subject of the document consisted of several international. ILO conventions which are related to gender equality is very beginning of the list.In addition, the European Union Law has rich documents about the discrimination, especially gender discrimination. Mentioned regulations of international documents are quoted to Turkish Commercial Law significantly.