1982 Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesine göre deniz alanlarının sınıflandırılması: Açık deniz rejimi
Classification of sea area according to 1982 United Nations Convention on the Law of the Sea: High sea regime
  1. Tez No: 270874
  2. Yazar: CİHAN SEYMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Başlangıçta devletlerin yetki sahibi olabildiği tek alan olan karasuları dışındakibölgelerde, deniz hukukundaki gelişmelere paralel olarak farklı hukukî rejimlerinuygulandığı yeni yetki alanları meydana gelmiştir. Karasuları dışında kalan ve klasikhukukun açık deniz alanı olarak tanımladığı bölgelerde kıyıdaş devletler lehine oluşturulanbitişik bölge, kıta sahanlığı, münhasır ekonomik bölge, deniz yatağı ve açık deniz sahakavramları sınırlandırma sorunlarına yeni boyutlar kazandırmıştır.Bu çalışmada öncelikle açık denizdeki yetki alanlarının tanımları ve sınırları ilehukukî işleyişi, daha sonra ilgili devletlere tanıdıkları haklarlar ve sınırlandırma kriterlerisunulmuştur. 1958 ve 1982 Deniz Hukuk ve UAD Sözleşmelerinin ilgili maddeleri ileBirleşmiş Milletler nezdinde yapılan uluslararası anlaşmalar ve Türk Sahil GüvenlikKomutanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti ile komşu ülke hükümetleri ve Sahil/Sınır güvenlikbirimleri ile yapılan anlaşmalar irdelenmiştir.Anahtar Sözcükler : Deniz Hukuku, 1982 BMDHS, Açık Deniz, Münhasır EkonomikBölge, Bitişik Bölge, Kıta Sahanlığı
Özet (Çeviri)
In the reamining areas out of the territorial waters and defined as The High SeasArea by the classical law, some new maritime jurisdiction taking place in favor of thestates with adjacent coasts such as the contiguous zone, continental shelf, exclusiveeconomic zone, high seas and area brought out new dimensions to the delimitationproblems.In this study, the definitions, the limits and the legal process about the High Seasmaritime jurisdiction areas are looked through, then the rights that they offer to the relatedstates and the delimitation criteria are introduced. The respective items of agreements overthe Law of The Sea in 1958 and 1982 and ICJ are studied acccording to UN agreementswith Turkish Republic and Turkish Coast Guard between the neighbour states Govermentsand the Coast Guard units.Key Words : Sea Law, 1982 UNCLOS, High Seas, Exclusive Economic Area, ContiguousZone, Continental Shelf