Sosyal demokrasinin insan haklarına etkisi : İsveç örneği
Effects of social democracy on human rights : Sweden example
- Tez No: 270885
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sosyal demokrasi kavramıgünümüzde, insan haklarıile birlikte değerlendirilen,evrensel bir düşünce sistemi olarak ön plana çıkmıştır. Demokrasi ve sosyal adalet, eşitlikkavramlarını içerisinde barındıran sosyal demokrasi, bu yönüyle insan haklarıuygulamalarınıbüyük ölçüde etkilemiş, ortaya koymuşolduğu politikalarla, insan haklarıkavramına şekil vermiştir.Marksist düşünce yapısıiçerisinde yoğrulan sosyal demokrasi fikri, Marksizm'inbir eleştirisi ya da üçüncü bir yol olarak değerlendirilen sonucu olarak değerlendirilecektir.Burada önemli olan unsur, Marksist düşünce yapısının anlaşılarak, bu yapıile arasındakifarklılıklarının ortaya konmasıdır.Bu doğrultuda; demokrasinin, sosyal demokrasi düşüncesi içerisindeki belirleyicibir unsur olmasınedeniyle, bu noktanın anlaşılmasıoldukça önemli görülmüştür.Demokrasi fikrinin gelişmesinde katkısıbulunan düşünürlerin fikirleri ve bu fikirlerietkileyen tarihi olayların ele alınmasıda yine önem verilecek olan bir husustur..Sosyal demokrasinin kökeni incelenirken, sosyal demokrasi kavramının ortayaçıkışına neden olan diğer siyasi fikirlerin etkileri tahlil edilmeye çalışılacaktır. Sosyaldemokrasinin, adıile mütenasip olan sosyalizm ve demokrasiye olan vurgusununnedenleri, bu tahliller sonucunda belirlenmeye çalışılacaktır.İsveç'teki soysal demokrat düşüncenin gelişmesi ve yerleşmesinin incelenmeyeçalışıldığıbu çalışmada sosyal demokrasinin insan haklarıvurgusunun üzerindedurulacaktır. Bu vurguya bağlıolarak, İsveç'in sosyal ve insan haklarıpolitikalarıelealınacaktır.Anahtar Kelimeler :Marksizm, Demokrasi, Sosyal Demokrasi, Refah Devleti, İsveç
Özet (Çeviri)
In today?s world, social democracy is a universally systematical ideology which isconsidered together with human rights social democracy that containing; democracy, socialjustice and equality values, have shaped the human rights conceptions with the policiesthey have put forth and also have a great impact on human rights applications.In this study, by doing some researches about how democracy as a concept appearedin history, its development through the ages and also social democracy conceptions, basicsand roots are aimed to be revealed.It will be examined, the idea of social democracy that shaped in the Marxistideologic system as a third way or critics of Marxism. Therefore it has so much importanceto get crucial points of Marxism and make clear distinction between this two.While making a clear distinction; democracy is an arbiter subject in socialdemocracy idea, with this respect, it?s hence very important.While analyzing the root of social democracy; other political ideas is explainedwhich led to appearance of this political thought. At the end of this study, the strongrelationship of socialism and democracy in social democratic thought are revealed.In this study, in which the development of social democratic idea and its settlingthre is examined, the focus is on the effect of social democracy on human rights. Inaccordance with that, social and human right policies in Sweden are analyzed.Key Words :Marxism, democracy, social democracy, welfare state, Sweden