Tarih öğretmenlerinin dokuzuncu sınıf tarih ders kitabındaki görseller hakkındaki görüşleri
Perceptions of history teachers about visual materials of 9th grade history textbooks
  1. Tez No: 270941
  2. Yazar: EBRU DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÇAPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, Trabzon ilinde bulunan tarih öğretmenlerinin, dokuzuncu sınıf Tarih ders kitabında yer alan görseller hakkındaki görüşlerini ortaya koymaktır. Çalışmanın evrenini Trabzon ilinde bulunan tarih öğretmenleri oluştururken, araştırmanın örneklemini Trabzon il merkezi ve sahil şeridindeki ilçelerde görev yapan deneyimli Tarih öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde, amaçlı örneklem yöntemi kullanılmıştır.Araştırma nitel bir anlayışla gerçekleştirilmiş olan betimsel bir çalışmadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak açık-uçlu sorulardan oluşan bir anket ve yarı-yapılandırılmış mülakat kullanılmıştır. Açık-uçlu anket çalışmasına kırk dokuz tarih öğretmeni katılırken, mülakat sekiz öğretmenle gerçekleştirilmiştir. Bu iki veri toplama aracıyla derinlemesine bilgi elde edilebileceği düşünülmektedir. Her iki veri toplama aracıyla elde edilen verilerin analizi aşamasında frekans ve yüzde kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin ışığı altında, araştırmaya katılan tarih öğretmenlerinin, dokuzuncu sınıf tarih ders kitabında bulunan görsellerin nasıl kullanılması gerektiği konusunda yeterli bilgilerinin olmadığı anlaşılmaktadır. Buna ek olarak, öğretmenlere göre dokuzuncu sınıf tarih ders kitabında yer alan görsellerin bir kısmının metinlerle uyumlu olmadığı, bazı görsellerin açık ve net olmamasının yanında anlaşılır olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to determine perceptions of history teacher about visual materials of 9th grade history textbooks. The research carried out experienced history teachers who teach history in the city center of Trabzon and on the coast of the province of Trabzon. The purposive sampling was used in the research to choose history teachers.A qualitative approach was used in the study and two data collection tools which are an open-ended questionnaire and a semi-structured interview to gather data. 49 history teachers participated open-ended questionnaire and semi-structured interviews carried out with 8 teachers. The purpose of using qualitative data collection tools is to illuminate research questions in a qualitative perspective. The frequency and percentages of the data acquired in the research was analyzed by showing in the tables. In the light of the data, it seems that the great majority of history teachers do not know how to use visual materials in history textbooks. Besides this, majority of history teachers think that visual materials in the 9th grade history textbooks do not explain texts properly. Furthermore, they also stated that some visual materials in 9. Grade history textbook are not clear and understandable.