Osmanlı Dönemi Suriye'sinde edebi ve kültürel faaliyetler (1800-1918)
Literary and cultural activities in Syria during the Ottoman Period (1800-1918)
- Tez No: 270942
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Osmanlı hâkimiyeti altında dört asır kalan Suriye'nin, dünyada ve Osmanlı topraklarında hareketliliğin en hızlı olduğu 19. yüzyıldaki edebi ve kültürel hayatını incelediğimiz bu tezimizde, Batılılaşma sancısının bu coğrafyada nasıl yaşandığı, edebi ve kültürel hayata tesir eden amiller, eğitim kurumları, edebi ve kültürel yayınlar ile bu yayınlarda Osmanlılara ve Türklere bakış, İstanbul'daki edebi ve kültürel hayatın Suriye'ye etkileri ele alınarak, o dönemin karanlıkta kalan bazı yanlış anlamalarına ışık tutulması amaçlanmıştır. Ayrıca Batılı oryantalistlerin ilhamıyla, kimi Arap ülkelerinde dillendirilen Osmanlı döneminde Arap edebiyatının durakladığı ve hiçbir aşama kaydetmediği fikrinin arka planı araştırılarak objektif bir şekilde tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our thesis, we analyzed the literary and cultural life of Syria, which has stayed under Ottoman rule for four centuries, when the activity in the world and Ottoman sovereignty was at its highest in 19th century, throes of Westernization in this region, the elements effecting literary and cultural life, educational establishments, the view towards Ottomans and Turks in literary and cultural publications, Istanbul?s literary and cultural life?s effects to Syria examined and it is aimed to shed light on some misconceptions in that period. Also in our thesis, the background of the idea put forth by some Arab countries with inspiration from western orientalists that Arabic literature stalled and did not proceed further during Ottoman period analyzed with objectivity.