Türkiye'de Sosyal Güvenlik Sistemi ve yapısal düzenlemelerin etkinliği
Social Security System in Turkey and efficiency of structural regulations
  1. Tez No: 270948
  2. Yazar: BİLGE KARADAĞ ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLDEN ÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Sosyal güvenlik sistemi, insanlık tarihi kadar eski olmasına rağmen aslında kurumsal anlamda sanayileşmenin ve ekonomik kalkınmanın bir sonucudur. Türkiye'de ise kurumsal anlamda sosyal güvenlik sistemi ve kurumları II. Dünya Savaşı sonrasındaki dönemde oluşturulmaya başlanmıştır. Türk sosyal güvenlik sistemi oldukça genç olmasına rağmen, bugün itibariyle sistem finansal anlamda sürdürülemez bir hale gelmiştir. Bu sonuçla mücadele için, yapılan yapısal düzenlemeler genellikle sigortalıların haklarının azaltılması ve hak etme kriterlerinin zorlaştırılması şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Oysa ekonomik kalkınmanın bir sonucu olan sosyal güvenlik sisteminde, sadece sigortalılar üzerinden yapılan yapısal düzenlemeler ile finansman sorununa çözüm aramak, istenen sonuca kalıcı çözüm sağlamayacaktır.Çalışmanın teori kısmında bu perspektiften yola çıkarak, Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminin ekonomik ve yapısal sorunlarına değinilmiştir. Bazı makro ekonomik parametrelerin ve sistemin yapısal özelliklerin sosyal güvenlik sistemi üzerindeki etkileri teorik ve ampirik olarak analiz edilmiştir.Ayrıca çalışma kapsamında anket tekniği kullanılarak bir araştırmayapılmıştır. Anket hizmet sektöründe faaliyet gösteren medya ve finans çalışanlarına yönelik olmuştur. Araştırmanın amacında teorik çerçevede aktardığımız bazı makro ekonomik ve sistemsel sorunların sosyal güvenlik sistemine yansımalarının katılımcılar tarafından nasıl algılandığının analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The social security system is as old as human history although, in fact it is a result of industrialization and economic development. In Turkey, the institutional sense of social security systems and institutions had been established after the World War II period. Although the Turkish social security system is very young, as of today the system has become financially unsustainable. To combat this result, the structural regulations generally reduce the rights of insured. However, as a result of economic development and social security system, only the structural regulations of the insured to seek solutions to the problem of financing cannot provide a permanent resolution towards the desired outcomes.Based on the theory part of the thesis, from this perspective, the economic and structural problems of the social security system in Turkey have been mentioned. Some macro-economic parameters and structural features of the system on the effects of the social security system have been analyzed theoretically and empirically.Within the framework of the thesis, research has been conducted by using the survey technique. The main target group of the survey is media and the finance sector's employees, as part of the service industry. In this empirical survey, how participants perceive the reflections of certain macro-economic and systematic issues of the social security system were analyzed, which was mentioned within a theoretical framework of the thesis.