Pietro Rovelli'nin keman için 12 kaprisinin incelenmesi ve teknik çalışma önerileri
Examining the 12 th violin caprice of Pietro Rovelli and advices for practising technics
  1. Tez No: 270949
  2. Yazar: ALPER KÖMÜRCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA UZGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada, Pietro Rovelli'nin keman için yazdığı 12 kaprisinin sağ vesol el davranışlarının incelenmesi ve bu davranışlara ilişkin teknik çalışmaönerilerinin sunulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Rovelli'nin 12 kaprisiyay teknikleri, sol el pasajları, süslemeler, müzikal dinamikler, akorlar, oktavlar vearpejler bakımından incelenmiştir. Kaprislerde yer alan sağ el yay teknik vedavranışları, sol el teknik ve davranışları ile müzikal dinamikler ele alınmış, teknikve müzikal analizler yapılmıştır. Yapılan içerik analizi sonucunda kaprisleriseslendirmede ortaya çıkabilecek teknik zorluklar belirlenmeye çalışılmıştır. Kemançalmada ortaya çıkabilecek bu zorlukların aşılabilmesine yönelik çözüm önerilerigetirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyse the behaviors of the left and righthand of Pietro Rovelli?s 12 Caprises and also it?s aimed to offer some technicalsuggestions about these behaviors. Towards this aim Rovelli?s 12 Caprises have beenanalysed with regard to bow techiques, left hand passages, grace notes, musicaldynamics, chords, octaves and arpeggios. As a result of this analysis, it is aimed todetermine the technical diffuculties which are located in the caprises. Somesuggestions have been given to solve technical difficulties during performing thesecaprises.