Batı merkezciliğinin yapısal sorunları ve kriz
West orientated structural problems and crisis
  1. Tez No: 270947
  2. Yazar: ALİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. ERTAN EĞRİBEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Modern dünya görüşü, Batı'nın üstünlüğünü nesnel koşullardan yukarıya taşıyarak ona felsefi ve bilimsel bir meşruluk kazandırmıştır. Böylece Batı diğer uygarlıklarla girdiği ilişki ve mücadelede sadece silah, teknoloji ve ekonomik üstünlüğüne dayanarak yol almamış, belki de bunlardan çok daha güçlü bir argüman olan bir dünya görüşü tasarımıyla parlak bir dönem yaşamıştır.Batı dünya siyasetine yön verme gücünü sistematik bir paradigma ekseninde geliştirmiştir. Kendi krizleriyle baş etme yöntemlerini evrenselleştirerek risklerini azaltmayı başarmakla birlikte mücadele ettiği diğer uygarlıkları da kendi merkezinde dönüştürme girdabına sokmayı başarmıştır. Bu bağlamda Batı tarihsel olarak krizler ekseninde yenilenmeyi bir sıçrama varsayımına dayandırmıştır. Nitekim yapısal sorunlarını aşmanın yolunu da dünya egemenliği iddiasında önüne çıkan açmazları dönüştürme becerisine bağlamıştır.Ancak son dönemde Batı sorunlarıyla baş etme konusunda ve dünya egemenliğini felsefi manada meşrulaştıran gelişimsel teorik akla dair çıkmazlar içindedir. Bu bağlamda da krizlerin dönüştürdüğü yeni iddialar üretmek yerine teorilerini kendi tabii sınırlarına çekmek kartını kullanmaktadır. Böylece krizlerle mücadele eden bir uygarlıktan, en hafif iddiayla ?teorik krize? tutulmuş bir uygarlık aşamasına ulaşmıştır.Bu çalışmada Batı merkezciliğin yaşadığı bu yeni kriz biçiminin ?teorik iflasa? yol açıp açmadığı irdelenmektedir. Söz konusu bu ?teorik iflasın? nesnel krizlerden, nesnel iflaslara yol açıp açmadığı da ayrı bir tartışma konusudur. Buna bağlı olarak da Doğu'nun kendi seçenekleriyle bağımlılıktan kurtulma ve yeni bir çıkış bulma koşulları sosyoloji biliminin imkânlarıyla sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Modern worldview, has taken superiority of west from concrete conditions to theoretical state and thus provided ground for the philosophical and scientific acceptance. This fact shows that when western relation and struggle with the other civilizations taken into account, the stable influence of western superiority or myth is not only the outcome of gun technology, industry and economy but itself is a very significant on ideological and world view levels. West had a very sparkling and attractive era due to constant affect of its worldview.West enlarged its power to direct world politics and shift to the axis on the systematic and paradigmatic axis. It dealt with its crises with a globalised methodology so that successfully decreased negative outcomes of crises while taking other rival civilisations into its own powercenter. In this context, west applied and used crises axis as an instrument of the renewal and thus in its crisis axis is historically depended to the jumping assumption. Thus to avoid the negative impacts of the structural problems and dilemmas, that can be named as obstacles for its world hegemony, west developed transformation mechanism. It used these obstacles or crisis as tools for its world supremacy.However, so as to protect its world hegemony, while dealing with these problems, west has a strong rationalisation pain which arisen from the dilemmas of theoretical reason or reasoning. For his reason, west can not produce new arguments and intellectual remedies for the both local, regional and global problems apart from revisiting borderline of offered theories. This reveals the fact that west instead of confronting crises as a dominant civilization, today it is a victim of theoretical crisis to which there is no remedy in its hand.This study investigates whether or not a new type of the internal crises of west orientated world lead the theoric collapse of western myth or world view. It is also disputable that this theoretical crisis leads the collapse of concrete crises. In this context, we shall be trying to evaluate the fact that east can voluntarily be freed itself and way out from addiction of western hegemony or supremacy in the frame of sociology.