Totalitarian practises & ideological apparatuses of the World State & The Party
Dünya Devleti'nin ve Parti'nin totaliter yöntemleri ve ideolojik aygıtları
  1. Tez No: 270959
  2. Yazar: UTKU GÜREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN ŞAVKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Political Science, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tezimde, Aldous Huxley'nin Cesur Yeni Dünya romanında geçen Dünya Devleti ve George Orwell'ın Bin Dokuz Yüz Seksen Dört isimli romanındaki Parti'nin başvurduğu totaliter yöntemlere ve ideolojik telkin uygulamalarına odaklandım. 20. ve 21. yüzyıl hükümetlerinin bu yöntemlerden hangilerini kullandıklarını ve Huxley'nin ya da Orwell'ın öngörülerininin bu yöntemlerden hangileri ile bağdaştığını açıkladım. Sonuç bölümünde ise, Huxley'nin öngörülerinin daha isabetli olduğunu kanıtlamaya çalıştım çünkü Huxley Küresel Kapitalizmin bilim ve teknoloji ile bütünleşerek dünya'ya hakim olacağını ve popüler kültür imgeleri, aşırı tüketim, bayağı etkinlikler ile beslenen yozlaşmış bir toplumun devletin kurbanı olacağını kavrayabilmişti.
Özet (Çeviri)
In my thesis, I have focused on the the totalitarian practices and ideological indoctrinations carried out by the World State in Aldous Huxley's Brave New World and the Party in George Orwell's Nineteen Eighty-Four. I have demonsrated which of these methods were really accomplished by the governments in the 20th and 21st century and whether Huxley's or Orwell's predictions are compatible with them. In the conclusion chapter, I have tried to prove that Huxley's predictions are more accurate because he realized that global capitalism integrated with science and technology would eventually dominate the world, and a degenerated society feeding on trivial activities, consumerism and images of popular culture would be the victims of the state.