L. N. Tolstoy'un yapıtlarında Kafkas teması
Caucasia theme in Tolstoy's works
- Tez No: 270960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE İNANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Pek çok kaynakta ?ahlak öğreticisi? olarak tanımlanan L. N. Tolstoy (1828-1910), Rus edebiyatının olduğu kadar dünya edebiyatının da temel taşlarından biridir. Tolstoy'un yaşam algılayışı ve ahlak değerlerini sorgulayışı, yaşamı boyunca keskin çizgilerle ayrılan aşamaların ahenkli bir bütünselliği olmuştur. Yaşam karşısında duruşuyla ahlak öğreticisi ve toplum önderliği görevini üstlenen Tolstoy'un, öğreti mozağinin çeşitliliğinde sanatsal dürtülerinin yanı sıra gözlem gücü de belirleyici rol oynamıştır. Bu bağlamda, Tolstoy'un Kafkasya coğrafyası ve halkı ile olan ilişkisi, yaşamının ve yapıtlarının biçimlenmesinde tetikleyici güç olmuştur. Bu yüksek lisans tezinde, Tolstoy'un yaşamının farklı dönemlerinde birçok yapıtında ana tema olarak Kafkasya'yı işlenişine yer verilmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, Rus düşünce ve kültür tarihinde önemli bir yeri olan L. N. Tolstoy'un ahlak anlayışındaki değişimle beraber yaşamının farklı dönemlerinde yazdığı edebi yapıtlarda Kafkasya coğrafyası ve halkına olan yaklaşımını göstermek olmuştur.
Özet (Çeviri)
L. N. Tolstoy (1828-1910), who is defined as ?ethics instructor? in many resources, is one of the cornerstones of world literature as well as Russian literature. Tolstoy?s perception of life and his questioning of ethics has been a consistent integrality of phases which has been separated sharply during his life. Tolstoy has taken on the role of ethics instructor and leader with his standing against life; his power of observation and his artistic intentions had a significant role on the variety of his doctrine?s mosaic. In this perspective Tolstoy?s relation with Caucasia and its folks has been a triggering factor on shaping his life and his masterpieces. In this master thesis the subject is how Tolstoy handled Caucasia in his works in different phases of his life. The aim of this thesis is to show the approach of L. N. Tolstoy, who has had an important place in Russian thought and cultural history, towards Caucasia and its people by analyzing his masterpieces written in different times of his life also considering the change in his ethics understanding.