Türkiye'de insan hakları örgütlerinde cinsiyetçi bakış
Gender discrimination in human rights organisations in Turkey
  1. Tez No: 270962
  2. Yazar: RUHAT SENA DANIŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ÖZKAN KERESTECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki insan hakları örgütlerinin toplumsal cinsiyete bakışı ve hak temelli örgütlerin toplumsal cinsiyetçi düzen ve cinsiyet ayrımcılığına dair tutumları tartışılmaktadır. Bu doğrultuda, çalışmanın ana konusunu oluşturması nedeniyle insan hakları kavramı, hak temelli örgütlenmelerin ortaya çıkışı ve gelişim süreci de incelenmiştir. Türkiye'de ve dünyada insan hakları ve kadının insan hakları tartışması çerçevesinde, ayrışmalar ve ana savunma noktaları ortaya konmaya çalışılmıştır. Ayrıca, hak temelli örgütlerde kadınların yer alış biçimi, insan hakları örgütlerinde çeşitli boyutlarıyla toplumsal cinsiyete karşı duyarlılık ve cinsiyetçi tutumlarla ilgili olarak söz konusu örgütlerdeki kadınların durumu anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main argument and assertion herein, base on the attitudes of right based organisations in Turkey about gender issues. In this direction, appearance and development of `human rigthts? concept, civil society organisations and right based organisations contributing to democratization process of Turkey, has also been evaluated. Within the framework of arguments about human rights and women?s human rights, seperations and defence points are tried to be introduced. Additionally, form of women?s taking place in human rights organisations, sensitivity of human rights organisations about gender issues in various dimensions and women?s positions in such organisations taking gender based point of view into account have tried to be observed.