Elektronik ticaret ve vergilendirilmesi
Electronic commerce and taxation
  1. Tez No: 270961
  2. Yazar: BURÇİN BAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SONSUZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Enformasyon teknolojisinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan elektronik ticaret, XXI. yüzyılın en önemli ekonomik gelişmelerinden biri olmuştur. Elektronik ticaretin coğrafi sınır tanımaması, müşteriye hızlı yoldan ulaşması, devletler açısından bu ticareti önemli hale getirmiştir.Firmalar, elektronik ticaretten kazanç sağlamaya başladıkça devlet yönetimleri de bu kazançtan vergi sağlama yollarını aramaya başlamıştır. Elektronik ticaretin geleneksel ticaret anlayışından farklı olması sonunu bir takım hukuki, teknik ve altyapı sorunları ortaya çıkmıştır. Bu sorunlardan en çok tartışılanı ise vergileme sorunudur. Etkin bir vergileme için devletlerin uluslararası anlaşmalara gitmeleri, tek başlarına hareket etmemeleri gerekmektedir. Ancak bu tür anlaşmalar yapıldıkça vergileme sorunu minimum seviyeye inecektir.
Özet (Çeviri)
Electronic commerce occured by the improvement of information technology has been one of the most important developments of 21th century. Taking of geographical boundaries and being a faster way of reaching customers are some of the reasons that make this type of commerce important for governments.As the companies started to profit by electronic commerce, governments started to look for ways of taxation. The difference between the understanding of electronic and traditional commerce have caused some legal, technical and substructure problems. The most discussed one is taxation problem.For an effectice taxation, governments shouldn?t struggle by themselves, instead, they should go for international agreements. Only if these agreements are made, taxation problem will be solved.