Tüketicilerin yaşam biçimlerine göre SMS reklamlarına karşı tutumlarının incelenmesi: İstanbul ilinde bir pilot araştırma
Analysing consumers' attitudes towards SMS advertising according to their lifestyles: A public research in Istanbul
  1. Tez No: 270968
  2. Yazar: MELİKE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Mobil iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişim, firmaları pazarlama stratejilerini bu teknolojik gelişim doğrultusunda güncellemeye zorlamaktadır. Cep telefonlarının nüfus genelinde yaygın kullanımı ve yüksek GSM hattı penetrasyon oranları, cep telefonlarını bir pazarlama mecrasına dönüştürmüştür. Firmalar tarafından halen sıklıkla başvurulan bir mobil reklam uygulaması olan SMS reklam, sağladığı çok sayıda avantajla firmaların reklam kampanyalarının vazgeçilmez bir parçası olmuştur. SMS reklamın firmaların pazarlama planlarının etkinliğini arttırabilmesi için, öncelikle tüketicilerin SMS reklama yönelik tutumlarının keşfedilmesi gerekmektedir.Bu pilot araştırmada, tüketicilerin SMS reklama karşı tutumlarını incelemek ve yaşam biçimlerine göre tutumlarındaki farklılıkları belirlemek amaçlanmıştır. Pilot araştırma kapsamında bu amaç doğrultusunda bir anket uygulanmış ve araştırma hipotezleri ilgili istatistiki analizlere tabi tutularak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid development in mobile communication technologies make the firms to update their marketing strategies in the direction of this development. Widespread usage of mobile phones in general population and high GSM line penetration ratios transformed mobile phones into a marketing channel. SMS advertising, which is still frequently referenced as a mobile advertising application by firms, became an indispensable part of their advertising campaigns with its several advantages. In order to increase the efficiency of marketing plans by SMS advertising, first there is a need to explore customers' attitudes towards SMS advertising.In this pilot research, it is aimed to search the consumers' attitudes towards SMS advertising and to determine the attitude differences according to their life styles. A public survey was conducted and hypothesis were tested by using statistical analysis.