Televizyonda görsel tasarım ve TRT kurumundaki tematik kanallardaki uygulamalar
Visual design in television and applications in TRT corporation's thematic channels
  1. Tez No: 270969
  2. Yazar: MESUT GÜNEBAKANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHAN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Görsel Tasarım Kavramı, sanatın değişik alanlarında kullanılan ve ilerleme gösteren bir kavram olmakla birlikte, Televizyon Yayıncılığında, ancak son yıllarda farkına varılan ve önem kazanan bir kavram olmuştur. Bu çalışmada, Sinema ve Televizyon gibi görsel alanlarda estetik konusunda öncü olan, Herbert Zettl'ın ortaya koyduğu ?Uygulamalı Medya Estetiği ? kavramı üzerinde durulmuş,yapılan değerlendirmede kendisinin geliştirdiği ?Bağlamsal Estetik? anlayışı örnek alınmıştır. Televizyonda Görsel tasarım olgusunu inceleyen ve bu alanda uygulama olarak TRT Tematik Kanallarını örnek alan çalışmamızda, TRT ÇOCUK ve TRT MÜZİK adlı televizyon kanalları , Görsel Tasarım Unsurları açısından incelenmiş olup, bu konudaki değerlendirmeler sonuç ve öneriler bölümünde ortaya konmuştur.ANAHTAR KELİMELER; TRT, Görsel Tasarım, Medya Estetiği, TRT Çocuk, TRT Müzik, Bağlamsal Estetik
Özet (Çeviri)
The concept of Visual Design is being used in different arts since many years,however it is rather a new concept on the area of Television Broadcasting. İn this particular work, we have specificly reviewed on the concept of ? Applied Media Aesthetics? which has been developed by Herbert Zettl, who is infact a real Pioneer on the field of Visual Aesthetics in Cinema and Television Furthermore, all our comments and reviews regarding these subjects has been influenced by his unique approach of ? Contextualistic Aesthetics?.İn this piece of work, which study on ?Visual Design in Television? , we have reviewed the thematic channels of ? TRT Childrens Channel? and ? TRT Music Channel? and made a conclusion about them,in the Results and Suggestions chapter, after inspecting through visual design elementsKEYWORDS; TRT, Visual Design, Media Aesthetics, TRT Music Channel,TRT Childrens Channel, Contextualistic Aesthetics