Ardahan, Kars ve Iğdır illerinde nüfusun gelişimi ve sorunları
The development and problems of the population in provinces of Ardahan, Kars and Iğdir
- Tez No: 270974
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
?Ardahan, Kars ve Iğdır illerinde nüfusun gelişimi ve sorunları? başlıklı yüksek lisans tezi üç ilin nüfusunun gelişim, dağılış ve değişimine ilişkin özelliklerini içermektedir. Ardahan ve Iğdır'ın il olmadan önceki dönemlere ait nüfus özellikleri ve sorunları (1992 yılına kadar) Kars'ın birer ilçesi olmalarından dolayı Kars'ın nüfus özellikleri içerisinde ele alınmıştır.Tezin önemli kısımlarından biri olan göçler kısmında, 1975?1990 yılları arasında daimi ikametgâha göre iç göçler incelenmiş, TÜİK'ten temin edilen istatistiksel veriler değerlendirilmiş; grafikler, tablolar, nüfus piramitleri oluşturulmuştur. Şehir, kasaba ve köy nüfusları incelenmiş, nüfus hareketliliğinin sebep ve sonuçları değerlendirilmiştir. Üç ilin nüfus özellikleri incelenerek, gerekli durumlarda karşılaştırmalar da yapılarak, aralarındaki benzer ve farklı yanlar ortaya konulmuştur.Nüfusun doğum yeri durumu, cinsiyet ve yaş yapısı, medyan yaş, nüfusun eğitim durumu, medeni durumu, doğum ve ölümler gibi konular, tablo ve grafiklerle desteklenerek görsel hale getirilmiştir. Ayrıca nüfusun sosyo-ekonomik özellikleri içinde; işgücü, istihdam, işsizlik, hanehalkı özellikleri ile konutların özellikleri incelenmiş ve bunlar ile nüfus hareketlilikleri (göçler) arasında ilişki kurularak göçlerin nedenleri ortaya konmaya çalışılmıştır. İl sağlık müdürlüklerinden alınan sağlık ocaklarına göre nüfus verilerinden yararlanılarak, her üç ilin, tüm ilçelerine ait 2009 yılı nüfus piramitleri oluşturulmuş, yorumları yapılmış ve nüfusun en son özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development and problems of the population in the provinces of Ardahan, Kars and Iğdır titled the scope of the provinces include many topics. Ardahan and Iğdır provinces without the characteristics and problems of the population belonging to the previous period (until 1992) Kars population characteristics in have been taken because of their district of Kars.One of the important parts of the thesis that migration between the years. 1975-1990 in the internal migration by permanent residence were examined, statistical data obtained from TUIK has been interpreted, graphs, tables, population pyramids created. City, town and village population were examined, cause and consequences of population mobility have been evaluated. The features of the three province?s population are examined and sometimes comparisons were made with each other, similar and different sides were indicated.Population by place of birth stat us, sex and age. Median age, educational status, marital status, birth and death topics are supported such as tables and graphs to understand easily. In addition, socio-economic characteristics in population labor force, employment, unemployment, housing and household characteristics of the properties examined and related to the population mobility (migration) has been tried to set up a relationship. According to health clinic of provincial health directorates, population pyramids in 2009 belonging to the whole three provinces and its whole districts were created and the last features of the population were revealed.