Orta Doğu dergisi (Nisan 1961 - Aralık 1973)
The Middle East journal (April1961 - December 1973)
  1. Tez No: 270975
  2. Yazar: UĞUR MATİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
?Orta Doğu Dergisi (Nisan 1961 - Aralık 1973)? başlığını taşıyan ve Uğur Matiç tarafından hazırlanan bu tezde söz konusu tarihler arasında aylık olarak yayınlanmış olan Orta Doğu Siyasi, Ekonomik ve Sosyal Türk Dergisi incelenmiştir. Çıktığı dönemdeki uluslararası meseleler hakkında önemli bir bilgi kaynağı olan Orta Doğu dergisinin Ortadoğu'ya, Türk Dış Politikasına ve genel anlamda uluslararası gelişmelere yaklaşımı ele alınırken, dergide yazıları yer alan dönemin aydınlarının gelişmelere yaklaşımları hakkında da geniş bilgi verilmiştir. Ayrıca toplam 140 sayı olan tüm nüshalarının izahlı bibliyografyası ile Orta Doğu dergisi tanıtılmış, böylece 1960'lı ve 1970'li yılların başlarında uluslararası alanda yaşanan, özellikle Ortadoğu ile ilgili gelişmelere yönelik dönemin Türkiye'deki en ciddi dış politika ve strateji dergisi olan Orta Doğu dergisinin yaklaşımı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Titled as ?Orta Doğu Dergisi (Nisan 1961 - Aralık 1973) [The Middle East Journal (April1961 - December 1973)]? and prepared by Uğur Matiç, this thesis analyses the abovementioned issues of Turkish journal, Orta Doğu Siyasi, Ekonomik ve Sosyal Türk Dergisi (The Middle East: Political, Economic and Social Turkish Journal). As an important source about international issues when it was published, the Journal´s approach to the Middleeast, Turkish Foreign Policy and international development in general has been examined and extensive knowledge is provided on the understanding of the intellectuals whose articles appeared in the Journal to the developments. In addition, the Journal´s total 140 issues are introduced along with an explanatory bibliography in order to provide the perspective of The Middle East, which was the most prominent journal in Turkey in 1960s and 1970s regarding to the foreign policy and strategy in terms of international developments those especially focusing on the region.