TRA2 bölgesinde yer alan il merkezindeki kadın girişimcilerin sosyoekonomik durumlarının coğrafi bir bakış açısı ile incelenmesi
Investigation of the socioeconomic status of female entrepreneurs in the provincial center of the TRA2 region with a geographical perspective
  1. Tez No: 802341
  2. Yazar: SEVDA KABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA KORKUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
TRA2, Doğu Anadolu Bölgesi'nin kuzey doğusunda bulunan Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan'ı tanımlamak için oluşturulan bir coğrafi koddur. Böyle bir coğrafi kod oluşturulmasının amacı sosyal ve ekonomik açıdan benzer olan illerin gelişimini sağlayacak yatırımlarda bölgenin tamamıyla ilgili kararları belirli bir sistematik içerisinde vermektir. Bu tezin temel amacı TRA2 bölgesi illerinde girişimci olan yani kendi işini kurmak isteyen kadınların bölgede etkili olan coğrafi şartlardan etkilenme düzeylerini araştırmaktır. Bahsi geçen coğrafi şartlarda özellikle kültürel coğrafya şartları ön planda tutulacaktır. Özellikle coğrafi şartların çoğu zaman çalışma hayatında kadınların önüne bir engel olarak çıkan ataerkil düşünce tarzı üzerindeki etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Bu araştırmada yöntem olarak saha çalışmaları, nitel veri toplama araçları (gözlem, grup görüşmesi, yarı yapılandırılmış mülakat) kullanılmıştır. Ayrıca TRA2 bölgesi illerinin ticaret ve esnaf odalarından istatistiki veriler temin edilmiştir. Araştırmada kullanılan bir diğer veri toplama aracı literatür taramasıdır. Elde edilen kaynaklar doküman analizi yöntemiyle incelenmiştir. Coğrafyanın temel ilkesi olan dağılış ilkesi için de bölge haritaları kullanılmıştır. Nitel ve nicel veriler birlikte incelendiğinden çalışma karma yöntem deseni olarak değerlendirilmektedir. Türkiye'nin kuzeydoğusunda bulunan TRA2 bölgesi sert karasal iklimin etkisinde ve yer şekilleri oldukça engebeli olan bir yerdir. Bahsi geçen şartların yanında kamu yatırımlarının da az olduğu bölgede ekonomik gelişme de düşük oranlarda kalmıştır. Bu yüzden bölgede istihdam en önemli problemlerden biridir. Bölgenin ekonomik açıdan geri kalması mevcut nüfusun göç etmesine neden olduğu gibi kalan nüfusun farklı kültürlerle etkileşimini azaltmıştır. Bu durumda geleneksel yapı değişmeden ya da çok az değişerek günümüze kadar gelmiştir. Bölgenin geleneksel yapısının modern yapıdan en ayırıcı özelliklerinden biri kadına bakış açısıdır. Ataerkil düşünce tarzı bölgede hâlâ etkinliğini sürdürmektedir. Tüm bu sebepler bölgede kadının çalışma hayatına girmesini zorlaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
TRA2 is a geographic code created to describe Ağrı, Kars, Iğdır and Ardahan in the north east of the Eastern Anatolia Region. The purpose of creating such a geographical code is to make decisions regarding the whole region in a certain systematic manner in investments that will ensure the development of provinces that are socially and economically similar. The main purpose of this thesis is to investigate the level of exposure of women who are entrepreneurs, that is, who want to start their own business, in the provinces of the TRA2 region, to the geographical conditions that are effective in the region. In the aforementioned geographical conditions, especially the cultural geography conditions will be prioritized. In particular, it is aimed to investigate the effect of geographical conditions on the patriarchal way of thinking, which is often an obstacle for women in working life. Field studies and qualitative data collection tools (observation, group interview, semi-structured interview) were used as a method in the research. In addition, statistical data were obtained from the chambers of commerce and tradesmen of the provinces of the TRA2 region. Another data collection tool used in the research is literature review. Obtained sources were analyzed by document analysis method. Regional maps were also used for the distribution principle, which is the basic principle of geography. Since the qualitative and quantitative data are examined together, the mixed method design of the study is evaluated. Located in the northeast of Turkey, the TRA2 region is under the influence of the harsh continental climate and the landforms are quite rugged. Due to these conditions, economic development remained at low rates in the region where investment was low. Therefore, employment in the region is one of the most important problems. The economic backwardness of the region not only caused the current population to migrate, but also reduced the interaction of the remaining population with different cultures. In this case, the traditional structure has survived until today with little or no change. One of the most distinctive features of the traditional structure of the region from the modern structure is its perspective on women. The patriarchal way of thinking is still active in the region. All these reasons made it difficult for women to enter the working life in the region.