Enflasyon hedeflemesi politikasının bankacılık sektörü üzerindeki etkileri ve Türkiye
Impacts of inflation targeting policy over banking sector and Turkey
  1. Tez No: 270976
  2. Yazar: LEVENT KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAHİDE AYYILDIZ ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Enflasyon hedeflemesi stratejisi, bu politikayı benimseyen ülkeler tarafından düşük ve istikrarlı bir enflasyon oranının sağlanıp sürdürülmesi amacıyla enflasyon oranlarının nokta ya da bant aralığı seklinde belirlenerek uygulanmasını konu alan para politikasıdır. 1990'lı yıllardan itibaren birçok ülke tarafından alternatif bir para politikası olarak uygulanmaya başlanmıştır. Gelişmiş ülkeler tarafından daha kolay uygulanan bu strateji, gerekli koşullar sağlandığı takdirde gelişmekte olan ülkelerde de başarıyla uygulanabilmektedir.Bu çalışmada enflasyon hedeflemesi politikasının genel özellikleri, kapsamı ile stratejiyi uygulayan ülkelerin deneyimlerine yer verilmiş ve bu politikanın Türkiye ekonomisi için uygulanabilirliği üzerinde durulmuştur.Çalışmanın birinci bölümünde, enflasyon hedeflemesi rejiminin genel çerçevesi, bu yaklaşımın avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, enflasyon hedeflemesi stratejisini uygulayan gelişmiş ve gelişmekte olan ülke örneklerine yer verilmiş, bu yaklaşımı uygulamaları neticesinde aldıkları sonuçlar değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Türkiye'de yıllar itibariyle meydana gelen değişimlerden söz edilmiş, Türkiye'nin enflasyon hedeflemesi rejimine geçiş süreci, bu yaklaşımın Türkiye'de ne ölçüde başarıya ulaştığı analiz edilmiştir. Son bölümde ise 2003-2010 yılları arasında enflasyon hedeflemesi politikasının Türkiye'deki bankacılık kesimi üzerine etkilerine değinilmiştir. Sonuç olarak, enflasyon ve banka kredileri arasındaki ilişki model kurularak incelenmiş ve birbirlerini pozitif yönde etkiledikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The strategy of inflation targeting is a money policy that includes the announcement of inflation rates for the future terms by central bank or government of the country by determining as a point or target band. This policy has been applied since 1990s. This strategy can be applied easily by the developed countries and developing countries if the conditions can be provided. In this study, by emphasizing the general characteristics of inflation targeting policies, experiences of developed and developing countries and the applicability of this policy were told. The main purpose of this study is to explain the relationship between bank loans and inflation rates. In the first chapter of this study, the general meaning of inflation targeting regime, this regime?s advantages and disadvantages, the reasons of inflation are explained. In the second chapter, developing and developed countries that applied inflation targeting regime are illustrated and different aspects of this policy are evaluated. In the third chapter, the position of central bank in Turkey, the changes occured in Turkey, and the actual state of Turkey?s Money policy has been through. In the last chapter, the effects of inflation targeting policy in the banking sector in Turkey were emphasized. In this study, covering 2003-2010 period, the relationship between total bank credits and inflation rates are examined. According to the results, bank credits are positively effected by inflation rate.