Para politikası araçlarının etkinliği çerçevesinde Türkiye'deki para politikası uygulamaları: 1990-2012
The effectiveness of monetary policy instruments within the framework of Turkey's monetary policy applications: 1990-2012
- Tez No: 375499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı iktisadi düşünceler ışığında para politikalarının etkinliğinin incelenerek kavramsal bir çerçevesinin sunulması ve Türkiye'de uygulanan para politikalarının 1990-2012 yılları arası aylık verilerin test edilerek değerlendirilmesidir. Bu bağlamda öncelikle; kullanılan para politikası araçları, para politikası stratejileri ve parasal aktarım mekanizmaları ele alınmış ve söz konusu aktarım mekanizmaları temelinde oluşturulan VAR modeli kapsamında etki tepki fonksiyonları ve varyans ayrıştırma yöntemi kullanılmış olup; para politikasının etkinliğinin ölçülmesine yönelik olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın para politikası faiz oranına bir standart sapmalık şok verildiğinde; sepet kur, bankacılık sektörünün özel sektöre açtığı krediler, sanayi üretim endeksi ve tüketici fiyatları endeksinin gösterdiği duyarlılık incelenmiştir. Analiz sonucunda kur ve TÜFE'deki dalgalanmaların yaklaşık olarak %30'unu faiz oranı şoklarının oluşturduğu, diğer değişkenler üzerinde güçlü bir etkiye neden olmadığı sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Para politikası, fiyat istikrarı, enflasyon hedeflemesi, parasal aktarım mekanizması, VAR yöntemi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the submission of conceptual framework of monetary policies by examining the effectiveness of them in the light of different economic thoughts, for evaluating monetary policies implemented in Turkey as testing the monthly data between the years of 1990-2012. Thus, instruments of monetary policy, monetary policy strategies and the monetary transmission mechanism have been discussed and on the basis of the transmission mechanism, impulse response functions and variance decomposition have been used within the generated VAR Model. In the case that effectiveness of monetary policy has been tested, a standart deviation shock has been given to the Central Bank of Turkey's monetary policy interest rate and the responses of currency basket, for private sector loans of the banking sector, the industrial production index and the consumer price index sensitivity have been investigated. As a result of analysis, interest rate shocks have created approximately 30% of the fluctuations in the exchange rate and the CPI, causing not a strong impact on other variables that have been concluded. Key Words : Monetary policy, price stability, inflation targetting, monetary transmission mechanism, VAR method