İşletmelerde hile, hilelerin önlenmesi, hileli finansal raporlama ile ilgili düzenlemeler ve bir araştırma
Occupational fraud, fraud prevention, regulations related to fraudulent financial reporting and a survey
- Tez No: 270989
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERDAMAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
Hile, son yıllarda işletmelerin en büyük problemlerinden bir tanesi olmuştur. Bu tez çalışmasında hilenin tanımı yapılarak, hile yapmaya neden olan faktörler ve hileleri gerçekleştiren kişilerin karakteristik özellikleri açıklanmıştır. Tez çalışmasının teori bölümünde yöneticiler, müdürler ve çalışanlar tarafından yapılan hilelerin açıklanması amaçlanmış, hilelerin sınıflandırılmasında Sertifikalı Hile Denetçileri Birliği (ACFE) tarafından hazırlanmış olan hile ağacı kullanılmıştır. Hilelerin gerçekleştirilmesine neden olan faktörlerin anlaşılması ve etkin hile önleme tekniklerinin uygulanması, hilelerin gerçekleşmesini azaltmakta çok önemli bir yere sahiptir. Bu tez çalışması, işletmelerdeki hileli işlemlerin belirtilerine işaret etmekte, hilelerin tespit edilme yöntemlerini ve hile incelemesi süreçlerini açıklamaktadır. Ayrıca tez çalışmasında Amerika Birleşik Devletleri'nde, Avrupa Birliği'nde, İngiltere'de, Almanya'da, Türkiye'de ve uluslararası alanda hileli finansal raporlama ile ilgili yapılan düzenlemeler ve yayınlanan raporlar da açıklanmıştır.Bu tez çalışması kapsamında yapılan araştırmanın temel amacı, bağımsız denetçilerin ve iç denetçilerin Türkiye'de faaliyet gösteren işletmelerde gerçekleştirdikleri denetim çalışmaları sırasında en çok tespit ettikleri hile türlerinin belirlenmesidir. Tez çalışmasının bir diğer amacı da, hilelerin önlenmesinde etkili olan faktörlerin etkili olma düzeyi konusunda bağımsız denetçilerin ve iç denetçilerin görüşlerinin tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda bağımsız denetçiler ile iç denetçilere yönelik olarak bir anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, fraud is one of the major problems for companies. Dissertation identifies fraud and it?s cost not only to companies, but also to whole sociaty. It adresses some of the causes of fraud and the characteristics of those who commit fraud. The dissertation is intented to give an overview of occupational frauds which are exercised by executives, managers and employees. In this study, occupational fraud schemes are classified under fraud tree which was created by Association of Certified Fraud Examiners (ACFE). Understanding the causes of fraud and learning about the most effective fraud prevention techniques are critical to reduce the incidence of corporate fraud. The dissertation examines warning signs of fraud within companies, explains fraud detection methods and the process of conducting a corporate fraud investigation. Further, regulations and reports in USA, EU, England, Germany and Turkey with regard to fraudulent financial statements are explained.The main purpose of survey in this dissertation is to identify the most common occupational fraud shemes that were identified by external auditors and internal auditors. Another purpose of this study is to determine the opinions of external and internal auditors in Turkey related to factors that prevent occupational fraud schemes. For this purpose, a questionnaire had been conducted to external auditors and internal auditors.