Birey marka kişilik boyutlarının belirlenmesi;insan kişilik ölçeğinin bir uygulaması
Identifying the dimensions of individual brand personality; a study of the human personality scale
- Tez No: 270997
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Marka kişiliği marka ile ilişkilendirilmiş insan karekteristikleri olarak tanımlanmaktadır. Marka kişiliğini ölçmek için, ürün markaları üzerine önemli sayıda araştırma yapılmış olmasına rağmen bireylerin marka kişilikleri ile ilgili araştırma yapılmamış, araştırmacılar daha çok ürün ve ürün kategorileri üzerine çalışmışlardır. Tez birey marka kişiliklerini incelemektedir. Araştırma birey marka kişiliklerini ölçmek için yazarların algılanan kişiliklerinin belirlenmesi üzerine dizayn edilmiştir. Toplam 40 sıfat 7'li likert ölçeğine göre değerlendirilmiştir. Veriler oluşturulan anket formu ile üniversite öğrencilerinden yüz yüze görüşme yolu ile elde edilmiştir. Araştırma bulguları yazarlar için değerlendirilmiş, faktör analizi uygulanmış, güvenilirlik ve geçerlilik analizleri yapılmış ve yeterli bulunmuştur. Faktör analizi sonucunda 5 faktör bulunarak,“yetkin”,“samimi”“coşkulu”, `“dengeli”,“sanatçı”, olarak isimlendirilmiştir. Cevaplayıcıların hayat görüşleri ile birey marka kişilik algıları arasındaki farklılıkları belirlemek için tek yönlü Anova analizi ve Scheffe testi yapılmıştır. Bu çalışma yazarlar üzerinden birey marka kişilik algılarına odaklanmış ve araştırma bulguları bu amaç için test edilmiş, birey marka kişiliklerini ölçmek için ölçek uyarlama çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Brand Personality has been defined as the human characteristics or traits that can be attributed to a brand. Although a considerable amount of research has been done to measure the product brand personality, no research to investigate the individual brand personality. Researchers have focused on the brand personality of product or product category. This thesis investigates the individual brand personality. In this context, a research design was formed to measure the perceptions of individual brand personality of Turkish writers. Total of 40 adjectives on seven points semantic differential scale were used to measure brand personalities of individuals. Data collected from the university students through face to face intervies by using a structered questionnaire. The findings of the data were evaluated for the writers. Factor analysis were employed to analyze the data and constructed the dimensions of brand personality. Evaluated reliability and Cronbach Alpha coefficient has been used to determine the internal consistency of the factors and were found to be satisfactory. Factor analysis resulted with 5 significant factors. These are namely“competent”,“sincere”,“excitant”, balanced“ and ”artist". In order to determine the differences of worldview and perceived individual brand personality of respondent has been implied Anova and Scheffe tests. This study focuses only on the perceptions of the individual brand personality based on the writers and the findings of the data have been tested for this purpose and adapted the scale to measure the individual brand personality.