Fahrî'nin Husrev u Şîrîn'i (metin ve tahlil), Nizâmî ve Şeyhî'nin eselerleriyle karşılaştırılması
Fahrî?s ?Husrev u Şîrîn? (text and analysis) and it?s comparison with Nizâmî And Şeyhî?s ?Husrev u Şîrîn?s
  1. Tez No: 270998
  2. Yazar: ÖZLEM GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 719
Özet
Fahrî, hakkında kaynaklarda hiçbir bilgi bulunmayan XIV. yüzyıl şairidir. Onun 1367/h.768'de yazdığı Husrev u Şîrîn mesnevisi günümüze tek nüsha olarak ulaşabilmiştir. Fahrî, Aydınoğlu İsa Bey'e sunduğu bu eserini oluştururken Firdevsî'nin Şehnâme'sinden ve Nizâmî'nin Husrev u Şîrîn'inden faydalanmış ve hikâyeyi bazı motifler katarak zenginleştirmiştir.Fahrî'nin Husrev u Şîrîn eserini inceleyen bu çalışma giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde XIV. yüzyıl mesnevi edebiyatı ve Husrev u Şîrîn tercümeleri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölüm, Fahrî'nin hayatı hakkında eserinden elde edilen bilgilerin tartışıldığı ve mesnevinin şekil ve muhteva bakımından incelendiği bölümdür. Ayrıca bu bölümde Nizâmî ve Şeyhî'nin aynı adlı mesnevileri şekil özellikleri bakımından Fahrî'nin Husrev u Şîrîn'i ile karşılaştırılmıştır. İkinci bölümü Fahrî'nin eserinin Nizâmî ve Şeyhî'nin mesnevileriyle konu ve motifler bakımından mukayesesi oluşturmaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise Fahrî'nin Husrev u Şîrîn'inin transkripsiyonlu metni bulunmaktadır.Fahrî, bu mesneviyi Anadolu'da tercüme eden ilk şair olması nedeniyle önemlidir. Türkçe kelimeler kullanmaya çalışması ve döneminin dil özelliklerini vermesi bakımından Türk dili ve edebiyatı için zengin bir kaynaktır.
Özet (Çeviri)
Fahrî who we have no information about, is a poet of 14th century. His Husrev and Şîrîn masnavi written in 1367/h. 768 has a singly copy. He presented his poem to Aydinoglu İsa Bey. He had followed Nizâmî and benefited from Firdawsi and he added some figures himself, too.This study consists of three parts. In the preface part, general information about the masnavi literature and Turkish and Persian poets who had written Husrev and Şîrîn masnavis is given. In the first part, Husrev and Şîrin masnavi is introduced and a contextual study of content and form is carried. In the second part, Fahrî?s Husrev and Şîrîn is compared with Nizâmî and Şeyhî?s Husrev and Şîrîn with respect to subject and motives. In the third and last part, the trascriptive text is given.