İstanbul ulaşımında (ticari taksiler, minibüsler ve özel halk otobüslerinde) kayıt dışılık ve çözüm önerisi
Informality in road transportation of İstanbul(in commercial taxies, minibuses, and public buses) and solution suggestion
  1. Tez No: 271001
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK BAKKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Ulaşım, Economics, Finance, Transportation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Türkiye'nin geçmişte ve bu gün yaşadığı ekonomik sıkıntının en büyük nedenlerinden biri olarak kabul edilen kayıt dışı ekonomi her sektörde olduğu gibi ulaşım sektöründe de varlığını göstermektedir.Ülkemiz ekonomisinde en büyük hacme sahip İstanbul, ekonomik büyüklüğü ile doğru orantılı olarak kayıt dışı ekonomiyi de bünyesinde barındırmaktadır. Ekonomik hacminden dolayı vergi gelirlerinin %40-45'inin toplandığı İstanbul'da kayıtlı ekonominin toplam ekonomi içerisindeki payının artması için yapılacak düzenlemeler ve alınacak tedbirler direkt olarak vergi gelirlerinin artmasına yol açacaktır. Vergi gelirleri, özellikle dolaysız vergi gelirleri ekonominin yolunda gitmesi için kamunun ihtiyacı olan gelirlerin en başında gelmektedir.İstanbul'un kara taşımacılığına dayalı ulaşım sektöründeki kayıt dışılığın tespitini amaç edinen ?İstanbul Ulaşımında (Ticari Taksiler, Minibüsler ve Özel Halk Otobüslerinde) Kayıt Dışılık ve Çözüm Önerisi? konulu tez İstanbul'da ulaşım sektöründe kara yolu ile yapılan ticari ulaşımda vergisel olarak meydana gelen kayıpların çeşitli yollarla tutar bazında tespiti, kayıt dışılığın kayıt altına alınması için tarafımızca önerilen tedbirleri içermektedir.Tezin hazırlanmasında; önce İstanbul'daki kara ulaşımının vergisel bazda kayıtlı durumu tespit edilmeye çalışılmış daha sonra ulaşım sektörünün gerçek ekonomik boyutu değişik yöntemler (anket yöntemi ) ile hesaplanmaya çalışılarak, gerçek boyut ile kayıtlı boyut karşılaştırılarak kayıt dışılık tespit edilmeye çalışılmıştır. Son olarak tespit edilen kayıt dışılığın, kayıt altına alınmasına ilişkin önerilerimize yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Informal economy, which is accepted one of the biggest reasons of the economic gloom that Turkey has been involved both past and today, is experienced in transportation sector as is the case in all sectors.Istanbul that has the biggest volume in our country's economy, contains informal economy in its structure, in parallel with its big ecomomic volume. Arrangements and precautions (that will be done in order to increase the portion of formal economy in total economic volume in the city of Istanbul that %40-45 of tax revenues is collected because of its economic volume) will be caused to increase tax revenues directly. Tax revenues, especially direct taxes, is the premier of the tax revenues that public needs for healthy economy.This thesis called“Informality in Road Transportation of Istanbul(in commercial taxies, minibuses, and public buses) and Solution Suggestion”involves the cautions that suggested us for formalizing the informality and determining the tax losses amount of which is existed in Istanbul Commercial Road Transportation.While preparing the thesis; firstly it has been tried to determine that the registered (formal) amount of tax in Road transportation of Istanbul, and then trying to calculate the reality of road transportation sector in the economy by using different methods (inquiry method), it was tested to compare the real size and registerd size in order to find the informality. Finally, our suggestions was reported about transforming the informal economy into the formal economy.