Orta Asya'da siyasi ve ekonomik bölgesel güç olarak Kazakistan'
Kazakhstan as a political and economic regional power in Central Asia
  1. Tez No: 271000
  2. Yazar: ZHANNA UMAROVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
20 yıl öncesine kadar yeterince bilinmeyen birer Sovyet Cumhuriyeti olan Orta Asya devletleri, zaman içerisinde giderek artan bir şekilde uluslararası ilişkilerde önemli bir yer edinmiştir. Petrol, gaz, uranyum, altın gibi doğal kaynaklara sahip olan bu devletler bağımsızlıklarını korumak amacıyla oldukça zor ticari, ekonomik ve politik ilişkilere girip, önemli uluslararası anlaşma ve sözleşmelere imza atmışlardır. Bununla birlikte küresel ekonomi ve uluslararası emek paylaşımındaki değişiklikler de, çözümü, bir devletin imkanları dahilinde olmayan risk ve sorunlar yaratmıştır.Çağdaş uluslararası ilişkiler sisteminde, entegrasyon önemli bir yapı taşıdır. Dünyanın her yerinde, devletlerin ekonomik ve politik gelişmeler karşısında ortak yaklaşımlar oluşturarak bölgesel entegrasyon sürecine girdikleri gözlemlenmiştir. Bu da dünya çağındaki politik ve ekonomik dengelerin devletler düzeyinden bölgeler düzeyine kayacağını göstermektedir. Tam da bu nedenden dolayı post Sovyet devletlerin çoğu politik ve ekonomik olarak geride kalmamak için etkili entegrasyon modelleri arayışına girdiler.Dünyanın diğer bölgelerinde olduğu gibi Orta Asya'da da gerek bölgeler arası gerekse bölge içi dinamikler yeniden şekillenmektedir. Kazakistan Cumhuriyeti de, post Sovyet alanında ekonomik güç merkezi olarak gösterdiği gelişme ile kendinden ettirmektedir. Planlı Sovyet ekonomisinden piyasa ekonomisine geçiş zorluklarının üstesinden gelen Kazakistan bulunduğu bölgenin gelişmesine yönelik hedeflerinin de gerçekleştirme yoluna girmiştir. Bugün Kazakistan'ın GSYİH'sı diğer Orta Asya devletlerinin GSYİH'larının toplamından oldukça daha fazladır. Bu da bize, bölge gelişimine kaynak olarak kullanabilecek tüm imkanlara sahip olan ve Orta Asya'da bölgesel güç unvanına sahip olabilecek ilk ve tek adayın Kazakistan olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Although Central Asian states were not well known in USSR 20 years ago, they have an important role in today?s modern international relations. These states with oil, gas, uranium, gold and other natural resource reserves signed important international agreements and had set economical and political relations with more than 140 countries, in order to protect their independence. Meanwhile, the changes in the global economy and international labor share caused some new problems which can not be solved by one state.The base of modern international relations is integration. Everywhere in the world, states have common approaches about political and economical matters to form regional intergration, and these changes are carrying economical and political level from states to regions. Consequently post Soviet goverments are forced to find efficient integration models to improve themselves according to the economical developments.As it is all around the world, the integration process and intra-regional dynamics are reshaped in Central Asia. Kazakhstan is a good example for being a strong economical power with good potentials and successfull developments in post Soviet era.