La Boheme Operası ile Rent Müzikali'nin dramatik ve müzikal açıdan karşılaştırılması
Comparison of the Opera La Boheme and the Musical Rent on the fields of dramatic and musical structure
  1. Tez No: 271006
  2. Yazar: ALİ ALPER ALPMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. MÜFİT BAYRAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hazırladığım bu tezde, La Bohème Operası ile Rent Müzikali'nin dramatik ve müzikal yapısı incelenerek iki eserin karşılaştırması yapılmıştır.Tezin tamamı dört bölümden oluşmuştur. İki eserin karşılaştırmasını yapmadan öce değinilmesi gereken opera ve müzikalin tarihsel gelişiminden birinci bölümde kısaca bahsedilmiştir. İkinci bölümde La Boheme Operası'nın dramatik ve müzikal yapısı, üçüncü bölümde Rent Müzikali'nin dramatik ve müzikal yapısı incelenmiş olup dördüncü bölümde de iki eserin karşılaştırılması yapılmıştır.La Bohème Operası ve Rent Müzikali'nin dramatik ve müzikal yapısı karşılaştırmalı olarak incelenerek benzerlik ve farklılıklar, olaylar ve şarkı sözleriyle örneklendirilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis that I wrote, the opera ?La Boheme? and the musical ?Rent? has been compared by studying the dramatic and musical structure of both works.The whole thesis consists of four chapters. Before comparing the two works, on the first chapter, the historical progress of opera and musical theater has been concisely explained. On the first chapter, the dramatic and musical structure of the opera La Boheme, on the third, the dramatic and musical structure of the musical Rent has been studied and on the fourth chapter, the comparison of the two Works has been done.The dramatic and musical structures of the opera ?La Boheme? and the musical ?Rent? has been studied comparatively and the similarities and differences have been analyzed with examples.