Din psikolojisi açısından dünyevi istek duaları
The petitionary prayer according to the psychology of religion
- Tez No: 271021
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN BAŞKURT
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu tezde dünyevi istek duaları, Din Psikolojisi bakış açısıyla ele alınmaktadır. Dünyevi istek duaları psikolojik açıdan incelenirken, bir taraftan duanın arka planında yer alan psikolojik süreçler, diğer taraftan da dünyevi istek dualarının etkileri üzerinde durulmaktadır. Duanın etkilerinin ortaya konması, tezin birinci planda düşünülen hedefidir. Bu amaçla bir de İstanbul'da yetişkinler üzerinde bir alan araştırması yapılmıştır. Yapılan literatürel çalışma ve bu araştırma sonucunda dünyevi istek dualarının duada talep edilen hususların elde edilmesinde etkili olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation petitionary and intercessory prayers are studied according to the psychology of religion. In this respect on the one hand the psychological processes which underline the prayer and on the other hand the effects of petitionary and intercessory prayers are discussed. The latter, to determine the efficiacy of this kind of prayers, is the main goal of this dissertation. For this aim, also, a survey is made in İstanbul on adults. As a result of our researchs we find that petitionary and intercessory prayers are effective.