Bir tazminat türü olarak: Boşuna yapılmış masrafların tazmini
Compensation for wasted expenditure
  1. Tez No: 271028
  2. Yazar: MEMET ERDEM AYBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RONA SEROZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Tezin konusu, bir tazminat türü olarak boşuna yapılmış masrafların tazminidir. Tezde öncelikle Türk - İsviçre hukukunda ve Alman hukukunda, çalışma konumuz ile ilgili olduğu ölçüde, sözleşmeye aykırılıktan doğan zarar ve tazminat kavramları inceleme konusu yapılmıştır. Daha sonra boşuna yapılmış masrafların tazmini ile ilgili Alman Medeni Kanunundaki hüküm ayrıntılarıyla incelenmiştir. Son bölümde ise boşuna yapılmış masrafların tazmini kavramının Türk hukukunda uygulanabilirliği tartışma konusu yapılmıştır. Bu bölüm kapsamında öncelikle kavrama konu olan zararın sınıflandırılması yapılmış, daha sonra kavramın kabul edilmesi halinde sağlanacağını düşündüğümüz yararlar belirtilmiştir. Son olarak da boşuna yapılmış masrafların tazmini kavramının hukukumuzda kabulü için önerdiğimiz yollar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is compensation for the wasted expenditure. In the first chapter, the concepts of damages and compensation in breach of contracts in Turkish ? Swiss Law and German Law, have been examined, as long as they are related with the subject of thesis. In the second chapter, provision in the German Civil Code, that regulates the compensation fort he wasted expenditure has been analysed in details. Finally, in the last chapter, the applicability of compensation for the wasted expenditure in Turkish Law, has been discussed. In the context of this chapter, firstly, categorization of the damage, that is subject to this kind of compensation has been analysed. Lastly, our offers for the acceptance of this kind of compensation in Turkish Law have been made.