Çalışanların motivasyonel öncelikleri ve bir motivasyon faktörü olarak liderliğin önemi
Motivational priorities of employees and the importance of leadership as a motivastion factor
  1. Tez No: 271029
  2. Yazar: KEMAL CAN BİRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKGEYİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bireyleri belirli bir davranışı gösterme konusunda harekete geçiren güç olarak tanımlanabilecek motivasyon, günümüz iş dünyasında başarı için kritik bir değer taşımaktadır. Fakat çok sayıda günümüz liderinin motivasyonun örgütlerindeki etkilerinin farkında olmayışı nedeniyle, liderlerin işyerinde motivasyon sağlayan faktörleri öğrenmeleri ve algılamaları önem kazanmıştır. Bu motivasyon faktörlerinin öncelikleri de kişiden kişiye farklılaşmaktadır. Öyle ki herkesin tatmin etmeye çalıştığı kişisel ihtiyaçları bulunmaktadır.Bu çalışmanın amacı, sosyo-demografik niteliklerine göre çalışanların motivasyonel önceliklerinin belirlenmesi ve bir motivasyon faktörü olarak liderliğe verdikleri önemin ortaya konmasıdır. Bu amaçla lojistik sektöründe faaliyette bulunan bir işletmede 239 deneğe Analitik Hiyerarşi Süreci tekniği ile bir anket çalışması uygulanmış, sonuçlar Expert Choice ve SPSS programları kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Motivation is the inner power that pushes people toward performing a certain action and has critical value for the success in today?s business life. But many business leaders today are not aware of the effects that motivation have on their business, and it is therefore important they learn and understand the factors that determine positive motivation in the workplace. Priorities of these motivational factors vary person to person as everybody has their individual needs to motivate themselves.The aim of this study is to determine of motivational priorities and to display importance of leadership as a motivation factor according to socio-demographic characteristics of employees. To this end, a survey was applied to 239 subjects with the method of Analytic Hierarchy Process in a corporation which is in logistics sector and results were analysed by using the Expert Choice and SPSS Programs.