Postmodern narrative techniques in Kurt Vonnegut novels Slaughterhouse Five and Cat's Cradle
Kurt Vonnegut'un Slaughterhouse Five ve Cat's Cradle adlı romanlarında kullanılan postmodern anlatı teknikleri ve işlevleri
- Tez No: 271045
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HASİNE ŞEN KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, Amerikan yazınında postmodernizm akımının çeşitli eleştirmenlerce tanımı ve yarattığı etkiler ile zaman içinde postmodern edebiyatla beraber anılmaya başlanan ?metinlerarasılık? ve ?üstkurmaca? adı verilen iki yazınsal kavramın birer postmodern anlatı tekniğine dönüşümünü inceler. Bunun yanı sıra tezde, Amerikalı yazar Kurt Vonnegut'un çok ses getiren Slaughterhouse Five ve Cat's Cradle adlı postmodern eserlerinde bu anlatı tekniklerinin rolü detaylı şekilde örneklenir. Bu çalışmanın amacı, yazarın iki yapıtlarında da temel rol oynayan söz konusu anlatı teknikleri ile okurda yarattığı, ?alışkanlığı kırma? ve bu sayede ?gerçeğe başka bir gözle bakabilme? gibi etkilerin nasıl oluştuğu sorusuna cevap bulmaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the shift from modernism to postmodernism in American literature. Postmodernism will be defined within the scope of two specific sub-discourses: ?intertextuality? and ?metafiction,? which have been central to the transformation of the study of narrative in literature. This analysis will be framed within an examination of the American novelist Kurt Vonnegut and two of his novels, Slaughterhouse Five and Cat?s Cradle. The study endeavors to assess the impact of effects such as `defamiliarization? and `reconsideration of the real from a different point of view? that are embedded in the novels of Vonnegut and postmodern writing in general.